Κεντρική Basket League Άρης Άρης-Έλιος Ντομζάλε 72-54

Άρης-Έλιος Ντομζάλε 72-54

aris 4

aris-omadiki

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο (36-37), ωστόσο ο Άρης τα κατάφερε απέναντι στην Έλιος Ντομζάλε. Οι “κίτρινοι” πατώντας ” στο τελευταίο δεκάλεπτο, κέρδισαν τους Σλοβένους με 72-54 και έτσι έφτασαν τις πέντε νίκες σε οχτώ ματς στο Champions League.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ‘Ελιος Ντομζάλε ήταν μπροστά με 4-6 και μετά με 6-9 ενώ ο Τσαιρέλης ισοφάρισε (9-9). Ο Άρης είχε επιθετικά πρόβλημα (9-14), αυτό το εκμεταλλεύονταν οι Σλοβένοι (9-16) και ο Τσαιρέλης μείωσε σε 11-16. Τo 15-18 έγινε από τον Ντραγκίσεβιτς, ο Μούρτος διαμόρφωσε το 16-18 και ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι (16-18 στο 10′).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 20-26 και ο Ντραγκίσεβιτς πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα (26-26, με τον Σέρβο να έχει φτάσει τους 13 πόντους). Ο συγκεκριμένος παίκτης (Ντραγκίσεβιτς) ήταν ο “υπεύθυνος” -και- για το 28-29 ενώ ο Τζένκινς έδωσε το προβάδισμα (30-29 στο 16′) στον Άρη. Ο Κάμινγκς “έγραψε” το 33-31 και ο Τσαιρέλης το 35-31 ενώ το ημίχρονο έληξε 36-37 (με μία εύστοχη βολή του “Τσάι” σε “νερό” χρόνο).

Στις αρχές του τρίτης περιόδου οι “κίτρινοι” πήραν κεφάλι στο σκορ (39-38) ενώ ο Κάμινγκς διαμόρφωσε το 45-39. Ο Μαρμπλ ευστόχησε για τρεις (48-42), όπως και ο Ξανθόπουλος (51-42). Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -5 (51-46), ο Μούρτος έκανε το 53-46 και ο Άρης ήταν στο +7 (53-46) στο 30′ έχοντας βελτιώσει την άμυνά του (9 πόντους παθητικό στο τρίτο δεκάλεπτο).

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Κάμινγκς “ξεκόλλησε” τους γηπεδούχους (56-46) και ο Μούρτος διαμόρφωσε το 58-46. Η διαφορά άνοιξε κι άλλο (61-48 στο 34′ μετά από τρίποντο του Κάμινγκς) και ο Κάμινγκς που είχε πάρει… φόρα (16 πόντους), “έγραψε” το 63-50. Με τρίποντο του Μαρμπλ “γράφτηκε” το 66-52 ενώ στο 38′ ο Άρης είχε αέρα 16 πόντων (68-52). Οι Σλοβένοι, φυσικά, δεν προλάβαιναν να… απειλήσουν τους “κίτρινους” οι οποίοι επικράτησαν με 72-54.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-37, 53-46, 72-54.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 6 (2), Ξανθόπουλος 7 (1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 10 (1), Τζένκινς 2, Κάμινγκς 18 (3), Ζάρας 4, Μούρτος 8, Σίμτσακ, Ντραγκίσεβιτς 17 (3)
ΝΤΟΜΖΑΛΕ (Βούλιτς): Μότσνικ 7, Κίζλινγκ 8 (2), Μπράτετς, Βέσελ 2, Ρέμεκουν 8, Κοβάσεβιτς 13 (3), Ατανάσκοβιτς 12 (1), Μπόλτσινα, Βόντσινα 4.