Κεντρική Α1 Άρης Άρης-Έλιος Ντομζάλε 72-54

Άρης-Έλιος Ντομζάλε 72-54

aris-omadiki

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο (36-37), ωστόσο ο Άρης τα κατάφερε απέναντι στην Έλιος Ντομζάλε. Οι “κίτρινοι” πατώντας ” στο τελευταίο δεκάλεπτο, κέρδισαν τους Σλοβένους με 72-54 και έτσι έφτασαν τις πέντε νίκες σε οχτώ ματς στο Champions League.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ‘Ελιος Ντομζάλε ήταν μπροστά με 4-6 και μετά με 6-9 ενώ ο Τσαιρέλης ισοφάρισε (9-9). Ο Άρης είχε επιθετικά πρόβλημα (9-14), αυτό το εκμεταλλεύονταν οι Σλοβένοι (9-16) και ο Τσαιρέλης μείωσε σε 11-16. Τo 15-18 έγινε από τον Ντραγκίσεβιτς, ο Μούρτος διαμόρφωσε το 16-18 και ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι (16-18 στο 10′).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 20-26 και ο Ντραγκίσεβιτς πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα (26-26, με τον Σέρβο να έχει φτάσει τους 13 πόντους). Ο συγκεκριμένος παίκτης (Ντραγκίσεβιτς) ήταν ο “υπεύθυνος” -και- για το 28-29 ενώ ο Τζένκινς έδωσε το προβάδισμα (30-29 στο 16′) στον Άρη. Ο Κάμινγκς “έγραψε” το 33-31 και ο Τσαιρέλης το 35-31 ενώ το ημίχρονο έληξε 36-37 (με μία εύστοχη βολή του “Τσάι” σε “νερό” χρόνο).

Στις αρχές του τρίτης περιόδου οι “κίτρινοι” πήραν κεφάλι στο σκορ (39-38) ενώ ο Κάμινγκς διαμόρφωσε το 45-39. Ο Μαρμπλ ευστόχησε για τρεις (48-42), όπως και ο Ξανθόπουλος (51-42). Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -5 (51-46), ο Μούρτος έκανε το 53-46 και ο Άρης ήταν στο +7 (53-46) στο 30′ έχοντας βελτιώσει την άμυνά του (9 πόντους παθητικό στο τρίτο δεκάλεπτο).

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Κάμινγκς “ξεκόλλησε” τους γηπεδούχους (56-46) και ο Μούρτος διαμόρφωσε το 58-46. Η διαφορά άνοιξε κι άλλο (61-48 στο 34′ μετά από τρίποντο του Κάμινγκς) και ο Κάμινγκς που είχε πάρει… φόρα (16 πόντους), “έγραψε” το 63-50. Με τρίποντο του Μαρμπλ “γράφτηκε” το 66-52 ενώ στο 38′ ο Άρης είχε αέρα 16 πόντων (68-52). Οι Σλοβένοι, φυσικά, δεν προλάβαιναν να… απειλήσουν τους “κίτρινους” οι οποίοι επικράτησαν με 72-54.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-37, 53-46, 72-54.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 6 (2), Ξανθόπουλος 7 (1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 10 (1), Τζένκινς 2, Κάμινγκς 18 (3), Ζάρας 4, Μούρτος 8, Σίμτσακ, Ντραγκίσεβιτς 17 (3)
ΝΤΟΜΖΑΛΕ (Βούλιτς): Μότσνικ 7, Κίζλινγκ 8 (2), Μπράτετς, Βέσελ 2, Ρέμεκουν 8, Κοβάσεβιτς 13 (3), Ατανάσκοβιτς 12 (1), Μπόλτσινα, Βόντσινα 4.

Περισσότερα σε Άρης

Οι Ιταλοί σκέφτονται salary cap!

Το ιταλικό πρωτάθλημα δεν θα συνεχιστεί τη φετινή σεζόν και ο πρόεδρος της Ιταλικής ομοσπο…