Κεντρική Basket League Αγώνες Προμηθέας Πατρών – Τρίκαλα 84 – 67

Προμηθέας Πατρών – Τρίκαλα 84 – 67

promitheas

promitheas

Επιστροφή στις νίκες για τον Προμηθέα Πατρών, ο οποίος συνέτριψε τα Τρίκαλα με 84-67 για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Στο 4-4 ανέβηκε η ομάδα του Νίκου Βετούλα, ενώ αυτή του Γιάννη Καστρίτη μετά την μεγάλη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ, υποχώρησε στο 2-6.

Οι Πατρινοί από τα πρώτα κιόλας λεπτά, εξασφάλισαν διψήφια διαφορά, την οποία ανέβαζαν συνεχώς. Οι Θεσσαλοί, οι οποίοι δεν μπήκαν πότε στο ματς αγωνίστηκαν χωρίς τους Καραθανάση, Μακ Μίλαν και Καλλογιάννη είδαν τους γηπεδούχους να κάνουν πάρτι σε όλο το παιχνίδι.

Κορυφαίους για τους νικητές ο Κλάρκ με 19 πόντους, ενώ οι Φαγέ και Γκίκας είχαν 15 και 13 αντίστοιχα. Απο τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Μπάρλοου και Λιπόβι με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Με τον Μοχάμεντ Φαγέ να ξεκινάει με 3/3 τρίποντα οι γηπεδούχοι πήραν με το καλημέρα διαφορά 10 πόντων (14-4) στο 5′. Τα Τρίκαλα δυσκολευόντουσαν πολύ να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι, με τον Προμηθέα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (19-7).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Νικου Βετούλα συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και η διαφορά πήγε στους 17 (26-9) στο 13′. Όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ από τους Αμερικάνους και η διαφορά μετά από πολύ ώρα έπεσε στους 9 (31-23) στο 18΄. O Κλάρκ ανέβασε εκ νέου το προβάδισμα για τον Προμηθέα σε διψήφιο αριθμό (38-26) πόντων, ωστόσο με τρίποντο του Τσαγκαράκη το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 3829.

Στην επανάληψη με τον Φαγέ να βομβαρδίζει από την γραμμή των 6,75, αλλά και τους Πέττα και Σαρικόπουλο οι Αχαιοί έφτασαν στο 20 (49-29) στο 25′. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και η διαφορά έφτασε στους 24 (59-35). Η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 65-43 και τα πράγματα γίνοντουσαν πολύ δύσκολα για το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Θεσσαλοί είχαν παραδώσει τα όπλα και με τον Γκράβα να μπαίνει στην εξίσωση ο Προμηθέας ανέβασε την διαφορά στους 28 (71-43), ενώ με τρίποντο του Γκίκα η διαφορά έφτασε τους 31 (74-43) στο 33. Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι με τον Προμηθέα να φτάνει σε μια πολύ εύκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 38-29, 71-43, 84-67

Προμηθεάς Πατρών ( Νίκος Βετούλας): Κλαρκ 19 Πέττας 7, Φαγέ 15,Σαρικόπουλος 9, Μούρ,Γιαννικόπουλος, Γκίκας 12, Γερομίχαλος 2, Γκράβας 4,Τσάμης 10, Τζόνσον 4, Προμά 2

Τρίκαλα (Γιάννης Καστρίτης):Κάφεϊ 6 Μπιρούτα 6, Τσαγκαράκης 3 ,Μπάρλοου 19, Χότον 8, Μανωλόπουλος 8, Λιπόβι,14 Άτιτς, Πουλιανίτης 3 Καλλές,Βαριτιμιάδης