Κεντρική Basket League Αγώνες Προμηθέας Πατρών – Λαύριο 64-61

Προμηθέας Πατρών – Λαύριο 64-61

promitheas 1

promitheasΟ Γιανγκ αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές, ο εκπληκτικός Κλαρκ ευστόχησε στην τελευταία επίθεση του Προμηθέα σε τρίποντο και χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα των Πατρών με 64-61. απέναντι στο Λαύριο.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς, που οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 14 πόντους στο ημίχρονο, το μαχητικό Λαύριο αντέδρασε και με ένα επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο 21-9 έφτασε να διεκδικεί επί ίσοις όρους τη νίκη. Εκεί, όμως, μίλησε ο κορυφαίος του Προμηθέα, Κίκι Κλαρκ, που με τρίποντο έδωσε την τρίτη νίκη στην ομάδα του. Αξιοσημείωτο στατιστικό το 1/10 εύστοχα τρίποντα των φιλοξενούμενων, που ίσως και να τους στέρησε τη νίκη.

Κορυφαίος για την ομάδα τους Νίκου Βετούλα ήταν ο Κλαρκ με 15 πόντους και το μεγάλο τρίποντο της νίκης, ενώ στην αντίπερα όχθη πάλεψαν για την ανατροπή Μπολντς και Γιανγκ, με 17 πόντους αντίστοιχα.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε δυνατά και με τρία εύστοχα τρίποντα του Φαγιέ, κατάφερε να προηγηθεί με 11-4 στο 6’. Η ομάδα της Πάτρας συνέχισε να πιέζει και με λέι απ του Τζόνσον -2 λεπτά πριν το τέλος- έφτασε την διαφορά στους 7 πόντους (15-8). Το Λαύριο αντέδρασε και με 4 πόντους από τον Μπόλντς και τον Τζόνσον κατέβασε τη διαφορά στους 3 (15-12), για να κλείσει έτσι το πρώτο δεκάλεπτο. Αρκετά λάθη από τις δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο, 8 στο σύνολο.

Η ομάδα της Πάτρας μπήκε φουριόζα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Κλαρκ έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (22-12, στο 13’). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προσπαθούσε να ψαλιδίσει τη διαφορά, όμως όποτε πλησίαζε το σκορ, ο Κλαρκ σκόραρε και κρατούσε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας, (28-18 στο 15′).

Ο Τσιάμης με 5 συνεχόμενους πόντους και ο Σαρικόπουλος με 3 έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη -μέχρι εκείνη τη στιγμή- τιμή της (38-21), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με δύο ελεύθερες βολές του Γιανγκ, το ημίχρονο έκλεισε στο +14 (38-24) για τον Προμηθέα. Κορυφαίος για τους πρωτάρηδες στην Α1 ήταν ο Φαγιέ με 9, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μπολντς με 12.

Το Λαύριο μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μάζεψε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 8 (43-35), χάρη σε τρίποντο του εκπληκτικού Μπολντς. Η ομάδα του Σερέλη συνέχισε να πιέζει, για να μαζέψει τη διαφορά, και με λέι απ του Τζόνσον, 2 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου έκανε το 46-39.

Το Λαύριο με ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 9-21, μείωσε τη διαφορά των 14 πόντων και με μπροστάρη τον Γιάνγκ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο -2 (47-45).

Το τελευταίο μέρος αναμενόταν συναρπαστικό, ο Άντερσον με 2 τρίποντα έδωσε ανάσα στην κολλημένη επίθεση του Προμηθέα κι “έγραψε” το 53-49, 7 λεπτά πριν από το τέλος. Ο Γιάνγκ συνέχισε να τραβάει την ομάδα του από το χέρι και μείωσε σε 53-51, με 6 λεπτά να απομένουν.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν πόντο πόντο, με το ματς να φτάνει στην ισοπαλία και το 57-57, χάρη σε λέι απ του εκπληκτικού Γιανγκ. Ο Χάμιλτον με δύο εύστοχες βολές 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έφερε και πάλι απόλυτη ισορροπία (59-59), αλλά στην επόμενη φάση ο Κλαρκ ευστόχησε σε τρίποντο (62-59).

Ο Περράκης με λέι απ μείωσε σε 62-61 με 3 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Μουρ στην τελευταία φάση κέρδισε το φάουλ, ευστόχησε στις δύο ελεύθερες βολές και “χάρισε” τη νίκη στην ομάδα του (64-61).

Ο Προμηθέας συνεχίζει με 3-3 και κοιτάζει την εκτός έδρας δύσκολη αναμέτρηση απέναντι στην ΑΕΚ, από την άλλη το Λαύριο υποχώρησε στο 2-4, ενώ ακολουθεί ο εντός έδρας αγώνας με τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 38-24, 47-45, 64-61.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Κλαρκ 15 (1), Μουρ 9, Πέττας, Φαγιέ 9 (3), Τζόνσον 10, Αντερσον 6 (2), Σαρικόπουλος 5, Γκίκας 2, Γερομιχαλός 2, Τσάμης 6 (1), Γιαννικόπουλος.
ΛΑΥΡΙΟ DHI (Σερέλης): Γιάνγκ 17, Μπολντς 17 (1), Χάμιλτον 2, Αθανασούλας 4, Κοκ 1, Γιαννακόπουλος 2, Κακλαμανάκης, Περράκης 2, Τζόνσον 16, Στεφανίδης.