Κεντρική Basket League Άρης Πέτυχε 15 τρίποντα ούσα η… πιο άστοχη ομάδα

Πέτυχε 15 τρίποντα ούσα η… πιο άστοχη ομάδα

cumings

cumings

Ο Αρης πήρε 45 πόντους (από τους συνολικά 79 που πέτυχε) από τρίποντα στο εκτός έδρας ματς απέναντι στην Δόξα Λευκάδας (νίκη για τους “κίτρινους” με 69-79). Οι παίκτες των “κιτρίνων” είχαν 15 εύστοχα σουτ έξω από τα 6,75 στο σαββατιάτικο (26/11) παιχνίδι ενώ στο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στο σύνολο του Χάρη Μαρκόπουλου, πέτυχαν 11 (!) τρίποντα.

Το χαμηλότερο ποσοστό ευστοχίας στο πρωτάθλημα

Αναμφίβολα τα πολλά εύστοχα σουτ έξω από τα 6,75 αποτέλεσαν το μεγάλο “όπλο” για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη προκειμένου να “αρπάξει” το “διπλό” στο ματς με την αντίπαλο την Δόξα Λευκάδας. Κι όμως… Ο Άρης αποτελεί την πιο άστοχη ομάδα της Basket League στα τρίποντα!

Μπορεί να πέτυχε 15 εύστοχα σουτ από τα 6.75 το Σάββατο αλλά η ευστοχία του στα τρίποντα φέτος (2016-17) φτάνει το 27,7%, μια επίδοση που είναι η χειρότερη-χαμηλότερη ανάμεσα σε όλες τις ομάδες του πρωταθλήματος. Απέναντι στην Δόξα Λευκάδας, πάντως, οι “κίτρινοι” τελείωσαν το ματς σουτάροντας με ποσοστό ευστοχίας 42,8% (15/35) στα τρίποντα και μάλιστα στο ημίχρονο είχαν ευστοχία 61% έξω από τα 6.75 (11/18 τρίποντα).

Περισσότερα από Νίκος Δραγόλιας
Περισσότερα σε Άρης

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …