Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 71-78

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 71-78

paok aek

paok-aek

Ασταμάτητη στην κορυφή…
Η ΑΕΚ δεν έχασε ούτε στην Πυλαία. Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο κι έχοντας τους Ούκιτς, Ντίξον και Μιλόσεβιτς σε μεγάλη μέρα, η ομάδα του Γιούρι Ζντοβιτς πέρασε αλώβητη από τη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 78-71 και κάνοντας το 6/6 στη Stoiximan Basket League.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ντίξον (22π.), Ούκιτς (16π.) και Μιλόσεβιτς (11π., 15ριμπ.), ενώ από πλευράς ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Μπράιαντ (17π.), Γλυνιαδάκης (15π.) και Πέινερς (13π.).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση κι είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού στο ξεκίνημα. Ο Γλυνιαδάκης και ο Σάιμπερτ έκαναν άνω κάτω την άμυνα της ΑΕΚ, “χτυπώντας” την τόσο μέσα από τη ρακέτα (εκεί πονούσε η ΑΕΚ, μιας και απουσίαζε ο Φάλκερ), όσο κι από την περιφέρεια.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 21-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ ξέφυγε με 26-17 στο 12′. Η διαφορά έφτασε και διψήφια επίπεδα (34-23 στο 15′), με την ΑΕΚ, πάντως, να ψαλιδίζει γρήγορα τη διαφορά (35-34 στο 19′), χάρη στους Ντίξον και Ουίλιαμς. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 38-34, έπειτα από τρίποντο του Μπράιαντ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου συνέχισε να “χτυπάει” την Ένωση στο ζωγραφιστό. Ο Γλυνιαδάκης έκανε πάρτι κάτω από τα καλάθια, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει και πάλι με 11 πόντους (51-40 στο 25′). Ωστόσο, η ΑΕΚ κατάφερε να επιστρέψει και πάλι στο παιχνίδι, χάρη στους Μιλόσεβιτς και Ντίξον, μειώνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους (58-53) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, αυτόν της ΑΕΚ. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς έπαιξε εξαιρετική άμυνα, με τον ΠΑΟΚ να σκοράρει μόλις έναν πόντο (!) στα πρώτα 5:30 λεπτά της τελευταίας περιόδου. Εν αντιθέσει, οι “κιτρινόμαυροι” “βομβάρδισαν” το καλάθι των γηπεδούχων (πέτυχαν 13 πόντους), με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Ούκιτς, ο οποίος έκανε ότι ήθελε στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Αποτέλεσμα όλων αυτών, ήταν η ΑΕΚ να ξεφύγει με 8 πόντους (59-67) στο 36′.

Οι Θεσσαλονικείς, όμως, δεν το έβαλαν κάτω. Ο Μπράιαντ βγήκε μπροστά και με καλάθι και φάουλ έκανε το 69-71 1:11 πριν το φινάλε του αγώνα. Με τρίποντο-μαχαιριά, ο Ντίξον έκανε το 69-74 στο 39:10, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη για την ΑΕΚ, μιας και ο ΠΑΟΚ δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει και πάλι στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 58-53, 71-78.
ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 7 (8 ριμπ.), Κόνιαρης, Τέιλορ 5, Γλυνιαδάκης 15, Σάιμπερτ 10 (2), Τσόχλας, Μιλιένοβιτς 4, Μπράιαντ 17 (3), Πέινερς 13, Κλάντον.
ΑΕΚ: Ούκιτς 16, Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 11 (15ριμπ.), Χαριτόπουλος, Ουίλιαμς 12 (4), Σάκοτα 9, Ντίξον 22 (3), Λαρεντζάκης, Ιβάνοβιτς, Μαυροειδής 8.

Elite League: Τα αποτελέσματα των playoffs / play out

Το «εισιτήριο» για το Final Four πήρε ο Μίλων. Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα και τη βαθμ…