Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 83-75

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 83-75

bochoridis 1

bochoridis

Με τον Κρις Σίνγκλετον να πραγματοποιεί την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του στην Ευρωλίγκα, ο Παναθηναϊκός έκαμψε εντός έδρας την αντίσταση της Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικρατώντας στην παράταση με 83-75. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της στη φετινή διοργάνωση και πλέον στρέφει την προσοχή της στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Ρεάλ Μαδρίτης, για την 7η αγωνιστική.

Οι παίκτες του Καταλανού τεχνικού είχαν τον έλεγχο του αγώνα καθ’ όλη τη διάρκειά του, ωστόσο έπαθαν ένα μεγάλο μπλακ-άουτ στο τελευταίο πεντάλεπτο της κανονικής διάρκειας του αγώνα, με αποτέλεσμα η Μακάμπι Τελ Αβίβ να πάρει το προβάδισμα και να φτάνει μία ανάσα από το διπλό. Οι “πράσινοι”, όμως, κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση κι εκεί “καθάρισαν” εύκολα τη νίκη, μιας και οι Ισραηλινοί δεν μπήκαν ποτέ στο έξτρα πεντάλεπτο.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κρις Σίνγκλετον με 26 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ουίμς (15π.), Γκάουντλοκ (14π.) και Σμιθ (11π., 12ριμπ.).

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ήταν “ζεστοί” στο ξεκίνημα του αγώνα και με 2/2 τρίποντα από τους Γκιστ και Σίνγκλετον προηγήθηκαν με 6-0 στο πρώτο λεπτό. Οι “πράσινοι” έπαιζαν εξαιρετική άμυνα, με τον Καλάθη να “σβήνει” στο πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού τον Γκάουντλοκ και τους Γκιστ, Σίνγκλετον και Νίκολς να κάνουν εξαιρετική δουλειά απέναντι στους προσωπικούς τους αντιπάλους.

Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να
“χτίσει” κάποια σημαντική διαφορά, λόγω του ότι δεν ήταν αποδοτικοί στην επίθεση, με τους Ισραηλινούς, μάλιστα, να μειώνουν σε 13-12 στο 8’. Με ένα σερί 5-0, το “τριφύλλι” έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 18-12.

Οι δύο προπονητές απέσυραν τα βαριά τους επιθετικά όπλα στο πρώτο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να σκοράρουν και να κάνουν το έναν λάθος μετά το άλλο. Πολύ καλή εικόνα είχε σ’ αυτό το διάστημα ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος έπαιξε εξαιρετική άμυνα. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 22-14 στο 15’, ενώ ανέβασε τη διαφορά και διψήφια επίπεδα (32-22) στο 18’. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους “πράσινους” μπροστά στο σκορ με 35-28.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 37-30 στο 23’, με τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να πατούν τέρμα το γκάζι στη συνέχεια και να τρέχουν ένα σερί 9-0, ξεφεύγοντας με 16 πόντους (46-30) στο 25’. Αξίζει να σημειωθεί πως τους 7 από τους 9 σερί πόντους του Παναθηναϊκού πέτυχε ο Κρις Σίνγκλετον, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (52-43).

Οι Ισραηλινοί μπήκαν φουριόζοι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με σερί 7-0 πλησίασαν στους 2 πόντους (52-50) στο 32′. Με σερί 5-0 (δίποντο Φώτση, τρίποντο Μποχωρίδη), ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 57-50, με τον Μποχωρίδη να ανεβάζει τη διαφορά και στους 8 πόντους (60-52) με τρίποντο και πάλι του Μποχωρίδη. Ο Σίνγκλετον, με τέσσερις σερί πόντους, ανέβασε τη διαφορά στους 12 πόντους (64-52) στο 34′. Στη συνέχεια, όμως, οι “πράσινοι” βραχυκύκλωσαν, με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ να τρέχει ένα απίστευτο 15-0 και να προηγείται με 64-67 στο 38′.

Με 1/2 βολές από τον Σίνγκλετον, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 65-67 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Γκάουντλοκ αστόχησε στην επόμενη φάση και ο Γκιστ έκανε το 67-67 με φόλοου, έπειτα από άστοχο σουτ του Ρίβερς, 10” πριν το φινάλε του αγώνα. Ο Ντέβιν Σμιθ αστόχησε στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Με τρίποντο του “καυτού” Σίνγκλετον, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 70-67, ενώ ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (77-69) στο 42′, με “τρίποντη” βόμβα” του Σίνγκλετον, και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 18-12, 35-28, 52-43, 67-67, 83-75.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλεντον 26 (3), Νίκολς 9 (1), Ρίβερς 6, Μποχωρίδης 6 (2), Φώτσης 2, Παππάς, Φελντέιν 4, Γκίστ 12 (2), Μπουρούσης 5, Καλάθης 13 (1).
ΜΑΚΑΜΠΙ (Χαντάρ): Γκούντελοκ 14 (2), Ρούντ 3 (1), Σίλεϊ 6, Σμίθ 11 (2), Γιβζόρι, Πνίνι 3 (1), Οχαγιόν 3 (1), Ουίμς 15 (2), Αλέξαντερ, Άιβερσον 8, Ζίρμπες 12.

Παναθηναϊκός: Η ομιλία του Αταμάν και ο πανζουρλισμός στα αποδυτήρια (vid)

Πανζουρλισμός και μπουγέλα στα αποδυτήρια του Παναθηναϊκού. Ο Παναθηναϊκός επιστρέφει μετά…