Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ούνιξ Καζάν – Μακάμπι Τελ Αβίβ 73-74

Ούνιξ Καζάν – Μακάμπι Τελ Αβίβ 73-74

sylven landesberg maccabi fox tel aviv eb16

sylven-landesberg-maccabi-fox-tel-aviv-eb16Με το διπλό κατάφερε να φύγει η Μακάμπι Τελ Αβίβ από το Καζάν, καθώς επικράτησε της Ούνιξ με 74-73. Οι Ρώσοι προσπάθησαν για την ανατροπή στα τελευταία λεπτά, όμως έπεσαν πάνω στους καλά διαβασμένους Ισραηλινούς.

Η “ομάδα του λαού” ξεκίνησε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και κυριάρχησε στην πρώτη περίδοδο. Οι Ισραηλινοί πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο δίλεπτο με 7-3 και στην συνέχεια ανέβασαν την διαφορά στο +8 (20-12). Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την Μακάμπι μπροστά με 8 (25-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ούνιξ κατάφερε να μπει και πάλι στο παιχνίδι, φτάνοντας στο καλάθι (25-23). Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις στην επίθεση και παρέμεναν σε θέση οδηγού.

Το δέυτερο δεκάλεπτο κύλισε έτσι μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου με την Ούνιξ να προσπαθεί να φτάνει απόσταση βολής, αλλά να μην μπορεί να προσπεράσει. Μετά από 20 λεπτά αγώνα το +8 υπέρ της Μακάμπι στο πρώτο δεκάλεπτο, είχε γίνει +3 (41-38).

Ίδιο το σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Ρώσους να κυνηγούν συνεχώς την Μακάμπι στο σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν επαφή με το σκορ, ωστόσο ένα “μπλακ άουτ” στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου, έφερε το παιχνίδι στο +7 (61-54) υπέρ των Ισραηλινών. Στο τελευταίο λεπτό η Μακάμπι έδειξε χαρακτήρα και καθαρό μυαλό και τελικά πήρε την νίκε με 74-73.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 38-41, 54-61, 73-74.
ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν): Aντίποβ 12 (1), Λάνγκφορντ 22 (3), Παρακχούσκι 5, Κόλομ 5 (1), Μπάνιτς 10, Βορόνοφ 5, Πανίν 3 (1), Καϊμακόγλου 8 (2), Ουίλιαμς 3.
MAKAΜΠΙ (Χαντάρ): Ρουντ 8 (2), Σίλει 11 (2), Σμιθ 16 (2), Μέκελ 2, Πνίνι 2, Οχαγιόν 5 (1), Ουίμς 6, Άιβερσον 12, Ζίρμπες 8.

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…