Κεντρική Διεθνή Νεπτούνας – ΠΑΟΚ 68-63

Νεπτούνας – ΠΑΟΚ 68-63

paok-neptunas

Τρίτωσε το… κακό για ΠΑΟΚ
Νέα ήττα για τον ΠΑΟΚ, η τρίτη στη σειρά (σε Ευρώπη και Ελλάδα)… Ο “δικέφαλος” δεν τα κατάφερε απέναντι στην Νεπτούνας και έχασε στην Λιθουανία με σκορ 68-63. Αυτή ήταν το τρίτο αρνητικό αποτέλεσμα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο Champions League (υπάρχουν και δύο νίκες) ενώ από την άλλη η Νεπτούνας συνεχίζει αήττητη μετρώντας πέντε νίκες σε ισάριθμα ματς. Για ένα ακόμη ματς, όπως αυτά απέναντι σε Βιλερμπάν και ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ ήταν κακός επιθετικά (μόλις 9 πόντους) στην τελευταία περίοδο ενώ το άσχημο πέραν της ήττας είναι πως ο Πέινερς υπέστη θλάση καθώς τραυματίστηκε στη φάση που έκανε το 14-20.

O ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του αγώνα βρέθηκε μπροστά με 1-3 (τρίποντο ο Κόνιαρης) και 3-7 (τρίποντο και φάουλ από τον Σάιμπερτ). Ο Τέιλορ διαμόρφωσε το 3-9, ακολούθησαν κακές επιθετικές επιλογές από τις δύο ομάδες και στο 6′ ο “δικέφαλος” κέρδιζε με 5-11. Στο 8΄η Νεπτούνας μείωσε σε 13-14, ο Κόνιαρης έδωσε την… λύση (13-17) και στο 10′ η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε ένα +7 (14-21, με τον Πέινερς να έχει κάνει το 14-20, κέρδισε και φάουλ αλλά τραυματίστηκε στην συγκεκριμένη φάση, έγινε αλλαγή και την βολή εκτέλεσε ο Καμάρας).

Στο 13′ έγινε το 14-23 από τον Μιλιένοβιτς και το 16-26 από τον Μπράιαντ. Οι γηπεδούχοι “απάντησαν” με τρίποντο 19-26, ο Γλυνιαδάκης σκόραρε (21-28) αλλά με ένα ακόμη τρίποντο οι Λιθουανοί “ψαλίδισαν” την διαφορά (24-28). Στο 26-28 ο Μαρκόπουλος πήρε τάιμ άουτ και ο Μπράιαντ διαμόρφωσε το 27-32. Με καλάθια του Χρυσικόπουλου “γράφτηκε” το 30-34 και το 30-36 ενώ ο Κλάντον ήταν ο “υπεύθυνος” για το 30-38. Ο Αμερικανός έκανε και το 32-40 και αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Τα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου πέρασαν με τους γηπεδούχους να έχουν πετύχει δύο πόντους (34-40), ο Μπράιαντ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ (34-41) και ο Κλάντον “έγραψε” το 34-43. Η Νεπτούνας μείωσε σε 37-43 και σε 40-45 ενώ ο Μιλιένοβιτς έκανε το 40-46. Οι γηπεδούχοι… συνεχώς σούταραν τρίποντα (43-46). ο Κλάντον διαμόρφωσε το 43-49 και ο Τέιλορ το 45-54 (και νωρίτερα το 43-51). Τελικά ο “δικέφαλος” ήταν στο +7 (47-54) στο 30′.

Ο Κλάντον εκτός από τα ριμπάουντ, έδινε βοήθεια και στο σκοράρισμα (49-55) ενώ στο 32′ οι Λιθουανοί “πλησίασαν” στους τέσσερις πόντους (51-55). Ο Τσόχλας σκόραρε για τρεις (51-58) αλλά η Νεπτούνας “απάντησε” με ένα σερί 5-0 (56-58 στο 34′). Ο Μπράιαντ “ξεκόλλησε” (56-60) την ομάδα της Θεσσαλονίκης και στο 35′ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (60-60 ενώ στο 58-60 υπήρχαν διαμαρτυρίες από τον πάγκο του ΠΑΟΚ για το ότι η μπάλα δόθηκε στην Νεπτούνας). Ο Γκραντ (έκανε μεγάλη ζημιά) διαμόρφωσε το 62-60 και ο Ντρου το 64-60 , σε ένα σημείο που ο “δικέφαλος” δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά (πολλά τα άστοχα σουτ). Στα 29” πριν το τέλος ο Μαζέικα ήταν ο “υπεύθυνος” για το 66-60, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να “αντιδράσει” (αστόχησε σε τρίποντο ο Τέιλορ) και έτσι ηττήθηκε (68-63).

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 32-40, 47-54, 68-63.
ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Αντομάιτις): Σίκσνιους 7 (1), Μαζέικα 10 (1), Γκιρντζιούνας 7 (1), Κλιμαβίτσιους 2, Σαρακάουσκας 8 (2), Ντρου 3, Μπαιρόν 9 (2), Κατσίνας, Τζόνσον 8 (2), Γκραντ 14.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 5, Κόνιαρης 9 (3), Τσόχλας 3 (1), Τέιλορ 7 (1), Μιλιένοβιτς 3, Γλύνιαδάκης 4, Σάιμπερτ 4 (1), Καμάρας 1, Μπράιαντ 13 (2), Πέινερς 3, Κλάντον 11.