Κεντρική Διεθνή Ματσάρα και νίκη για Κασελάκη-Κατσίβελη

Ματσάρα και νίκη για Κασελάκη-Κατσίβελη

katsivelis

katsivelis

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση, η Αστάνα επικράτησε εντός έδρας της Ενισέι με 98-97 για τη VTB League. Οι Καζάκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 95-97 λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα, ωστόσο ο γνωστός στο ελληνικό κοινό, Ρομπ Λόουερι, με buzzer beater τρίποντο, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης λίγο έλειψε να είναι ο μοιραίος του αγώνα, καθώς με το σκορ στο 74-75, είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά ευστόχησε σε 1/3 βολές που κέρδισε σε νεκρό χρόνο, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση (75-75).

Ο Έλληνας φόργουορντ είχε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 46 λεπτά συμμετοχής. Ο Κατσίβελης μέτρησε 6 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 17 λεπτά, ενώ ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, Ρομπ Λόουερι, είχε 27 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.