Κεντρική Basket League Λαύριο – ΠΑΟΚ 63-73

Λαύριο – ΠΑΟΚ 63-73

xrusikopoulosΜε μεγάλους πρωταγωνιστές τον Χρυσικόπουλο (19 πόντους) και τον Κλάντον (17 πόντους), ο ΠΑΟΚ θα περάσει με 63-73 από την έδρα του Λαυρίου και θα συνεχίσει το αήττητο σερί του. Κορυφαίοι για την ομάδα του Σερελή οι Χάμιλτον και Γιανγκ με 14 πόντους έκαστος.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου μπήκε δυνατά και με την καλή αμυντική λειτουργία δημιούρησε προβλήματα στο Λαύριο και κατάφερε να προηγηθεί με +5 με τον Κλάντον για το 2-7. Οι δυο ομάδες δεν είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση έπειτα από 7 λεπτά στον αγώνα αλλά το Λάυριο κατάφερε να βρεθεί για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 4 συνεχόμενους πόντους του Χάμιλτον για το 8-7.

Ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ο Σούλης Μαρκόπουλος θα χρεωθεί με τεχνική ποινή και ο Πάντερ θα κάνει το 19-14 από τη γραμμή των βολών. Ο Κλάντον όμως θα συνεχίσει να δίνει λύσεις στην επίθεση του ΠΑΟΚ, 19-16 με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Χρήστου Σερελή θα φτάσει στο +5 με τον Κακλαμανάκη να κάνει το 23-18. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα απαντήσει με ένα σερί 7-0 θα περάσει και πάλι μπροστά, με τον Χρυσικόπουλο να σκοράρει εκ νέου και δίνει το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, 23-25. Με τον Χρυσικόπουλο να συνεχίζει να σκοράρει, από τη γωνία θα κάνει το 29-34 στο 17′.

Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Κοκ με κάρφωμα θα κάνει το το 34-36. Οι Κακλαμανάκης και Γιανγκ θα σκοράρουν για το 38-37 με το οποίο θα ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος σε ένα πολύ καλό ημίχρονο με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Πάντερ και Γιανγκ με 9 και 8 πόντους αντίστοιχα θα οδηγήσουν το Λαύριο ενώ από την άλλη Κλάντον και Χρυσικόπουλος με 11 πόντους έκαστος θα κρατήσουν τον δικέφαλο σε απόσταση αναπνοής.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Χρυσικόπουλος θα συνεχίσει από εκεί που το άφησε στο πρώτο μέρος και με 6 συνεχόμενους πόντους και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα θα κάνει το 38-43 στο 23′. Ο ΠΑΟΚ θα βρεθεί στο +6 με τον Κλάντον να κάνει το 41-47 στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Τρομερή εμφάνιση από τους Χρυσικόπουλο (17π.) και Κλάντον (13π.) που μέχρι εκείνη τη στιγμή είχαν σκοράρει τους 30 από τους 47 πόντους για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου. Οι Χάμιλτον και Γιανγκ 1 λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου, θα δώσουν ανάσα στην κολλημένη επίθεση του Λαυρίου και θα κάνουν στο 46-47.

Με την έναρξη του τελευταίου μέρους του αγώνα ο Πέινερς με 4 συνεχόμενους πόντους θα κάνει το 46-53 για το +5 του ΠΑΟΚ. Το Λαύριο θα πιέσει για να καταφέρει να περάσει πάλι μπροστά και να κάνει την ανατροπή, όμως ο Μπράιαντ θα σκοράρει από την κορυφή για το 51-58, 6 λεπτά πριν από το τέλος.

Ο ”καυτός” Χρυσικόπουλος θα συνεχίσει από εκεί που είχε μείνει και θα στείλει τη διαφορά στο +9 (51-60), ενΏ ο Μπράιαντ θα σκοράρει 5 αναπάντητους πόντους για το 52-65, 4 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Πέινερς θα κάνει το 55-69, 1’50” για το φινάλε και θα φέρει την ομάδα του πολύ κοντά στην νίκη. Ο Αθανασούλας όμως θα έχει διαφορετική άποψη, θα σκοράρει για τρεις και θα μειώσει σε 61-69, για να δώσει ενδιαφέρον στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Στα 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο ΠΑΟΚ με 2/2 βολές του Μιλιένοβιτς θα κάνει το 61-71 και θα κλειδώσει την μεγάλη νίκη. Στην τελευταία φάση ο Αθανασούλας θα ευστοχήσει σε λέι απ και θα διαμορφώσει το τελικό 63-73.

Ο ΠΑΟΚ θα επικρατήσει με 73-63 και θα φτάσει τις πέντε συνεχόμενες νίκες στην Basket League και την Ευρώπη. Πλέον στον δικέφαλο κοιτάζουν το επόμενο παιχνίδι απέναντι στην Βιλερμπάν (08/11) για το Champions League, ενώ στο Λαύριο ρίχνουν το βάρος στο παιχνίδι εκτός έδρας απέναντι στον Προμηθέα Πατρών (12/11) για την Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 38-37, 46-49, 63-73.
ΛΑΥΡΙΟ
(Χρήστος Σερελής): Χάμιλτον 14, Γιανγκ 14, Αθανασούλας 5, Κοκ 9, Μπολντς 3, Τζόνσον 5, Πάντερ 9, Κακλαμανάκης 4.
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Σίμπερτ 8, Πέινερς 8, Κλάντον 17, Χρυσικόπουλος 19, Τσόχλας 2, Μιλιένοβιτς 7, Μπράιαντ 12.
Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…