Κεντρική Basket League Αγώνες Κύμη – Τρίκαλα 78-67

Κύμη – Τρίκαλα 78-67

trikala

trikala

Tη δεύτερή της νίκη στη Stoiximan.gr Basket League πραγματοποίησε η νεοφώτιστη Κύμη κόντρα στα Τρίκαλα με 78-67 και παράλληλα υποχρέωσε στην τέταρτη ήττα τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη, οι οποίοι παραμένουν στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 1-4.

Με το τζάμπολ του αγώνα τα Τρίκαλα ξεκίνησαν ιδιαίτερα δυναμικά τον αγώνα, βάζοντας πίσω τους νεοφώτιστους ακόμα και με 11 πόντους (9-20), ωστόσο η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου μπόρεσε να ροκανίσει άμεσα τη διαφορά στο -5 (16-21) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Κύμη δεν άργησε να… “ξυπνήσει”. Έκανε το δικό της “ξέσπασμα” σε άμυνα κι επίθεση στη δεύτερη περίοδο, καταφέρνοντας να προσγειώσει τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη, και με ένα επιμέρους σκορ 24-10, οι “μπλε” ανέτρεψαν στο έπακρο τα δεδομένα, πηγαίνοντας στ’ αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +9 (40-31).

Στην επανάληψη τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους Τρικαλινούς, οι οποίοι παρά τον εξαιρετικό Μπάρλοου, δεν συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί απέναντι στους γηπεδούχους και οι πιθανότητες για εκτός έδρας νίκη λιγόστεψαν αισθητά αφού το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 58-46.

Μπαίνοντας στα 10 τελευταία και καθοριστικά λεπτά της αναμέτρησης, το σύνολο της Εύβοιας μετέτρεψε σε “πάρτι” την 5η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League και ανάγκασε στην 4η ήττα το συγκρότημα του Γιάννη Καστρίτη, το οποίο έπαιξε το δικό του παιχνίδι μόνο στην πρώτη περίοδο.

Κορυφαίος από του νεοφώτιστους ήταν με διαφορά από τον δεύτερο, ο Τζόρνταν Μόργκαν, κάνοντας ότι και όποτε ήθελε εντός παρκέ με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ, φτάνοντας έτσι στο double-double, ενώ από πλευράς ηττημένων, ο Κέλσι Μπάρλοου ήταν ο μόνος που προσπάθησε σημειώνοντας 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και μοιράζοντας 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 40-31, 58-46, 78-67.
KYMH (Μπρατσιάκος): Τουτζιαράκης 6, Σχίζας 2, Αντεγκμπόγιε 14 (2), Σιγκούνας, Τσούπκοβιτς 8 (1), Κοστόφ 6 (1), Σταμάτης 9, Πάλμπλαντ, Μόργκαν 24, Ελ Αμίν 9 (2).
ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Κάφεϊ 11 (2), Λίποβι 7 (1), Μπιρούτα 3 (1), Τσαγκαράκης 7 (2), Άτιτς 2, Μπάρλοου 19 (1), Καλλές 5, Χότον 10, Βαρυτιμιάδης.