Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Αναντολού Εφές 88-80

Φενέρμπαχτσε – Αναντολού Εφές 88-80

sloukas fener

sloukas-fenerΕπιστροφή στις νίκες για την Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησε με 88-80 της Ανανατολού Εφές, στον τουρκικό “εμφύλιο” για 8η αγωνιστική της Euroleague. H Eφές πάλεψε, αλλά η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους

Στην πρώτη περίοδο, οι ομάδες μοιράστηκαν από ένα πεντάλεπτο. Η Φενέρ ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 11-9, ωστόσο από το 5ο λεπτό και μετά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν σε θέση οδηγού. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς πέρασε μπροστά στο σκορ αρχικά με 15-12 και στην συνέχεια έκανε το 18-12. Μετά από δέκα λεπτά αγώνα, το σκορ βρήκε την Αναντολού Εφές στο +8 (25-17).

Με φόρα από την πρώτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προπορεύονται σταθερά με +8 (36-28). Ένα σερί 7-0 από την Φενέρ, έφερε το ματς στον πόντο (36-35). Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ και το ημίχρονο βρήκε την Φενέρμπαχτσε στο +1 (43-42).

Η επιστροφή των γηπεδούχων δεν πτόησε την Εφές, η οποία κατάφερε εκ νέου να προηγηθεί με 5 (56-51). Για 9 λεπτά στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν σε θέση οδηγού, αλλά η Φενέρ με πέρασε και πάλι μπροστά με 64-61, που ήταν και το σκορ, μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να “καθαρίσουν” το ματς από το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, ανεβάζοντας την διαφορά στο +8 (69-61). Το σκορ παρέμενε σε επίπεδα ασφαλείας για την Φενέρ, ωστόσο η διαφορά δεν ξέφυγε πάνω από τους 10 πόντους, μέχρι το 36ο λεπτό. Το σκορ έγινε 80-70, αλλά η Εφές δεν παραδινόταν.

Με καλάθια από τους Ερτέλ και Ντάνστον η ομάδα του Περάσοβιτς μείωσε στους 7 (83-76), αλλά οι παίκτες της Φενέρ έβρισκαν λύσεις στην επίθεση. Η Εφές δεν κατάφερε να βγάλει περαιτέρω αντίδραση και το τέλος βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 88-80.

Για άλλο ένα ματς ο Κώστας Σλούκας αναδείχθηκε κορυφαίος για την Φενέρ, σημειώνοντας 21 πόντους με 3/3 τρίποντα. Από κοντά και ο Γιάν Βέσελι με 20 πόντους. Για την Αναντολού Εφές ξεχώρισε ο Τζέισον Γκρέιντζερ με 19 πόντους, ενώ ο Μπράιαντ Ντάνστον πρόσθεσε άλλους 11.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 43-42, 64-61, 88-80.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Χερσέκ, Ουντό 6, Μαχμούτογλου 10 (2), Άντιτς 2, Σλούκας 21 (3/3 3π.), Μπερκ, Νάναλι 3, Βέσελι 20, Κάλινιτς 8, Ντίξον 7 (1), Ντατόμε 11 (1).
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Ντεσόν 8, Ερτέλ 8, Χάινεκατ 9 (1), Μπάλμπαι, Μπράουν 8, Οσμάν 3 (1), Κότον 10 (2), Γκρέιντζερ 19 (2), Όμιτς 4, Ντάντσον 11.

ΕΣΑΚΕ: Αλλαγή ημέρας και ώρας στο Λαύριο – Καρδίτσα

Ο ΕΣΑΚΕ ανακοίνωσε την αλλαγή της ημέρας του αγώνα ανάμεσα στο Λαύριο με την Καρδίτσα. Ο Ε…