Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Αρμάνι Μιλάνο 83 – 70

Ερυθρός Αστέρας – Αρμάνι Μιλάνο 83 – 70

erithros armani

erithros-armaniΟ Ερυθρός Αστέρας πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη του νίκη μέσα στην εβδομάδα  επικρατώντας της Αρμάνι Μίλανο με 83-70 για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντοβιτς, μετά το διπλό στην Γερμάνια έκανε το καθήκον της και στο Βελιγράδι φτάνοντας στο 4-4.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι βρίσκονται και αυτοί στο 4-4 προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 5 (14-19) πόντους. Όμως σε εκείνο το σημείο ανέλαβε ανέλαβε δράση ο Σιμόνοβιτς, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 5 τρίποντα και ο Ερυθρός πέρασε μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο (37-32). Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί φτάνοντας στο ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Μάρκο Σιμόνοβιτς με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν με διαφορά ο κορυφαίος του παρκέ, ενώ ακολούθησε ο Νέιτ Γουόλτερς με 14. Από τους ηττημένους μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Τζεντίλε με 14

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και τα τέλη της πρώτης περιόδου. Στο τελευταίο δίλεπτο, η Αρμάνι Μιλάνο χτύπησε στην ρακέτα με τους Τζεντίλε, Χίκμαν, αλλά και Καλνίετις στο τρίποντο και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 14-19.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Σιμόνοβιτς πυροβολούσε από την γραμμή των 6,75 και ο Ερυθρός πήρε το προβάδισμα 22-21, ενώ με το 4 τρίποντο του Σέρβου μέχρι εκείνη την ώρα ξέφυγε με 7 (32-25) στο 15΄. Oi γηπεδούχοι βρέθηκαν εκ νέου +7 (37-30), με τον Τζεντίλε να διαμορφώνει το 37-32 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ερυθρός με τους Γιοβιτς και Τζένκινς να μην λαθεύουν από την γραμμή του τρίποντου έφτασε στο +10 (43-33) και (46-36) στο 24′. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 8-3 μειώνοντας 49-44, αλλά με το πέμπτο τρίποντο του Σιμόνοβιτς και δύο βολές Γκούντουριτς η διαφορά έφτασε και πάλι σε διψήφιο αριθμό (54-44) στο 28′. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 54-46 υπέρ της ομάδας του Βελιγραδίου.

Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα πλησίασαν στους 7 60-53, αλλά οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τους Ιταλούς να επιστρέψουν στο ματς. Με ένα σερί 10-0 εκτόξευσαν την διαφορά στους 17 (70-53) στο 35΄. Οι πρωταθλητές Ιταλίας έπαιξαν το τελευταίο τους χαρτί και με ένα επιμέρους σερί 12-4 μείωσαν στου 12 (74-62) τρία λεπτά πριν το φινάλε. Όμως ο Ερυθρός Αστέρας σε καμία περίπτωση δεν άφησε την Αρμάνι να ρίξει την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, καθαρίζοντας το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 37-32, 54-46 83-70

Ερυθρός Αστέρας (Ντέγιαν Ράντοβιτς):  Γουόλτερς 14, Ντάνγκομπιτς 7, Μίτροβιτς 2, Λαζιτς 4 , Σίμανιτς, Ντόρμπιτς, Σιμόνοβιτς 23, Τζένκινς 6, Γκούντουριτς 5, Γιόβιτς 8, Κούζμιτς 6, Μπιέλιτσα 8
Αρμάνι Μιλάνο ( Γιάσμιν Ρέπεσα): ΜαΚλιν 4, Τζεντίλε 14, Χίκμαν 4, Καλνίετις 9, Ραντούλιτσα 8, Ντράγκιτς 9, Μάτσβαν 4, Πασκόλο, Τσιντισαρίνι, Σάντερς4, Αμπάς 8, Σίμον 7