Κεντρική Basket League Αγώνες Δόξα Λευκάδας – Κύμη 84-81

Δόξα Λευκάδας – Κύμη 84-81

lefkada kimi

lefkada-kimi

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Δόξα Λευκάδας επικράτησε της Κύμης με 84-81 και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στη Basket League. Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 70-76, ωστόσο έφερε τούμπα την αναμέτρηση κι έφτασε σε μία μεγάλη νίκη, παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ουέλς, ο οποίος μέτρησε 26 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τουτζιαράκης με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι εξ’ αρχής, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να ξεφύγουν στο σκορ και να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την Κύμη μπροστά στο σκορ με 17-18, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά να μην μπορούν να δημιουργήσουν διαφορά ασφαλείας.

Η Δόξα Λευκάδας προηγήθηκε, μάλιστα, με 36-33 στο 17′, ωστόσο η Κύμη κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά με 7 πόντους (38-45). Στα τελευταία του δευτέρου δεκαλέπτου, η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου έπαιξε εξαιρετική άμυνα και βρήκε σκορ από τον Σταύρο Τουτζιαράκη, ο οποίος έβαλε τους νησιώτες στα καλάθια.

Η Κύμη είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα μέχρι και το 24′, όταν και προηγήθηκε με 47-54. Κάπου εκεί, όμως, οι φιλοξενούμενοι “βραχυκύκλωσαν” στην επίθεση, εν αντιθέσει με τους Αμερικανούς της Λευκάδας, οι οποίοι πήραν φωτιά, βάζοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου έτρεξαν τρομερό σερί 12-0 και προηγήθηκαν με 59-54 στο 28′. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, αντέδρασαν και με σερί 6-0, έκλεισαν και το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 59-60.

Η Κύμη μπήκε πολύ δυνατά και στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να ξεφύγει με 65-72 στο 33′, δείχνοντας αποφασισμένη για το σπουδαίο διπλό. Οι παίκτες του Βασίλη Μπρατσιάκου συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα (70-76 στο 37′), ωστόσο η Δόξα Λευκάδας δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με σερί 9-0, πήρε εκ νέου το προβάδισμα (79-76) 30” πριν το φινάλε. Η Κύμη προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι, με τον Σταμάτη να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του, αλλά δεν τα κατάφερε. Είχε, μάλιστα την ευκαιρία, με το σκορ στο 84-81, να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά ο Μόργκαν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, υπό την πίεση των αντιπάλων αλλά και του χρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-45, 59-60, 84-81.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Σκοτ 15 (2), Μπασάμπε 12, Ντόμπλας 9, Τσαλδάρης 10 (2), Ουέλς 26 (2), Πεταλωτής, Κάρτερ, Δεμερτζής, Γεωργάκης, Ταπούτος 5, Ψαθάς, Ρόμπινσον 7.
ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Αντεγκμπόγε 8 (1), Τσούπκοβιτς 10 (2), Κοστόφ 7 (1), Μόργκαν 9, Ελ-Αμίν 7 (1), Τουτζιαράκης 14, Σχίζας 5, Σιγκούνας 6 (2), Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 10 (2), Πάλμπλαντ 5 (1).

Σερέλης: «Έξτρα κίνητρο ότι μας έχει κερδίσει δύο φορές η Μακάμπι»

Στη συνέχεια του Παναθηναϊκού στη Euroleague, αναφέρθηκε ο Χρήστος Σερέλης. Ο Χρήστος Σερέ…