Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Ζαλγκίρις Κάουνας 92 -86

Μπαρτσελόνα – Ζαλγκίρις Κάουνας 92 -86

perpeloglou. barcelona

perpeloglou-barcelona

Η Μπαρτσελόνα (4-2) επικράτησε δια πυρός και σιδήρου με 92-86 της Ζαλγκίρις Κάουνας και έφτασε στην τέταρτη νίκη της στην Ευρωλίγκα. Οι “μπλαουγκράνα”, μπορεί να ερχόντουσαν από την νίκη κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης, ωστόσο τα βρήκαν σκούρα καθ όλη την διάρκεια του αγώνα από τους εξαιρετικούς Λιθουανούς, οι οποίοι πλησίασαν στο καλάθι στο τελευταίο λεπτό, όμως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν αυτοκτόνησαν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Αλεξανδρό Βεζένκοφ με 12 πόντους, ενώ κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο  Ράις με 20 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βρίσκονται στο 1-5, ο Μότουμ έκανε το παιχνίδι της ζωής του με 26 πόντους.

Η Μπαρτσελόνα πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ, με ένα γρήγορο 6-0. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντους από τον Καβαλίαουσκας έφεραν την Ζαλγκίρις στο (6-4), αλλά η ισπανική ομάδα μέχρι το τέλος της περιόδου, έχοντας ζεστό τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ, είχε μια διαφορά της τάξεως των 4 πόντων. Το πρώτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 16-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σαρούνα Γιασικέβιτσιους δεν άφησε την Μπάρτσα να ξεφύγει στο σκορ, όπως φανερώνει και 28-26 στο 16′. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα εγκλωβισμένη στην καλή άμυνα των φιλοξενούμενων δυσκολευόταν να βρει σκορ, κάτι που εκμεταλεύτηκε η Ζαλγκίρις η οποία πέρασε για πρώτη φορά στο σκορ 33-35 40″ πριν την λήξη του ημιχρόνου. Όμως το έμμεσο τρίποντο του Ντόρσει στην τελευταία φάση της περιόδου, έστειλε την ισπανική ομάδα στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 36-35.

Στην επανάληψη, η Ζαλγκίρις αιφνιδίασε τους “μπλαουγκράνα”, προηγούμενη με 48-52 στο 23‘. Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων θορύβησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι με ένα επιμέρους σερί 13-2 προηγήθηκαν 61-54. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Μπαρτσελόνα να προηγείται με 65-59.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα φάνηκε να παίρνει σημαντικό προβάδισμα στο 32 έχοντας διαφορά 10 πόντων (78-68), ωστόσο η Ζαλγκίρις μείωσε σε 82-78 2′ πριν την λήξη του παιχνιδιού. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν άστοχοι, με την Ζαλγκίρις να μειώνει 88-86, 22″ πριν το τέλος του παιχνιδιού. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην διαδικασία των βολών, οπού οι Ράις και Ντόρσει ήταν ψύχραιμοι, δίνοντας το ροζ φύλλο στην ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-35 65-59, 92-86

Μπαρτσελόνα (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ράις 20 Χόλμς 4, Ντόρσει 9, Βεζένκοφ 12, Πένο 3, Έρικσον 11, Όλεσον 7, Κόπονεν 16, Σένα, Περπέλογλου, Τόμιτς 10

Ζαλγκίρις Κάουνας (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 9, Λεκαβίτσιους 9, Βέστερμαν 2, Σειμπούτις 4, Μότουμ 26, Γιανκούνας 12, Μιλάκνις 2, Λίμα 7, Χάτεστειν, Ουλανόβας 5

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…