Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Φενερμπαχτσέ 70 – 79

Αρμάνι Μιλάνο – Φενερμπαχτσέ 70 – 79

arman fener

arman-fener

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα η Φενέρμπαχτσε πέρασε νικηφόρα από το Μιλάνο, επικρατώντας της Αρμάνι με 70-79. Ο Έλληνας άσσος τελείωσε το ματς με 18 πόντους (5/7 δίποντα 2/4 τρίποντα, 2/3), 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, όντας ο κορυφαίος για την ομάδα του, η οποία ανέβηκε στο 6-3.

Οι Τούρκοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια πήγαν στα αποδυτήρια με 36-44. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Αρμάνι αντεπιτέθηκε, παίρνοντας κεφάλι στο στο σκορ με 63-58. Όμως η Φενέρ με οδηγό τον Σλούκα πήρε γρήγορα το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος.

Πέρα του 26χρονου γκαρντ, καθοριστικός για την έκβαση του αποτελέσματος ο Μπόμπι Ντίξον με 14 πόντους, ενώ οι Κάλινιτς και Ούντοχ, είχαν από 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Από τους ηττημένους, οι οποίοι βρίσκονται στο 4-5 17 πόντους είχε ο Ρακίμ Σάντερς, με τον Τζαμέλ ΜακΛιν να προσθέτει 13.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-14 στο 5′. Οι Κάλινιτς και Σλούκας ήταν οι κινητήριοι μοχλοί για τους Τούρκους, οι οποίοι από νωρίς θέλησαν να γίνουν το αφεντικό στο ματς. Η διαφορά έφτασε στους 10 (9-19 και 11-21), ωστόσο δύο τρίποντα από τους Σιμόν και Σάντερς σε νεκρό χρόνο διαμόρφωσαν το 17-21 της πρώτης περιόδου.

Σε ολόκληρο το δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα  με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους 4 (24-29 και 31-35) στο 27′. Όμως ένα 8-5 από την Φενέρ, ανέβασε την διαφορά στους 8 (36-44).

Στην επανάληψη, η Αρμάνι μπήκε πιο δυνατά και με τους Σάντερς και ΜακΛιν μείωσε στο 48-51,αλλά και 50-51 στο 26′. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ήταν άστοχοι, με αποτέλεσμα αυτοί του Γιάσμιν Ρέπεσα να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 59-58 στο 28′. Το τρίτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με του πρωταθλητές Ιταλίας να βρίσκονται στο +5 (63-58).

Στο τέταρτο και κρίσιμο δεκάλεπτο, ο Κώστας Σλούκας έδωσε το σύνθημα για αντεπίθεση και η Φενερμπάχτσε με 7-0 πέρασε μπροστά με 63-65 στο 34΄.Οι δύο ομάδες δεν έβρισκαν εύκολα σκορ, με το παιχνίδι να βρίσκεται στο καλάθι.Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από τον Μπόμπι Ντίξον, οι πρωταθλητές Τουρκίας βρέθηκαν στο +6 67-73 2΄ πριν το φινάλε. Ο Χίκμαν με τρίποντο έκανε το 70-75, όμως το καλάθι του Ούντοχ έβαλε τέλος στα όνειρα των Ιταλών για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 36-44, 63-65, 70-79

Αρμάνι Μιλάνο (Γιάσμιν Ρέπεσσα): ΜακΛιν 15. Φοντέτσιο, Τζεντίλε 5, Χίκμαν 6, Καλνίετις 2  Ντράγκιτς 3, Μάτβαν 5Πασκόλο 4, Τσιντσιαρίνι,Σάντερς 17, Άμπας 2, Τσερέλα,Σίμον 11

Φενερμπαχτσέ:(Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Ερσέκ, Ντουραν , Ούντο 11 Μαχμούτογλου, Άντιτς 7, Σλούκας 18, Αρνά, Νάναλι 2, Μίντσεφ, Ούγκοργλου, Βέσελι 4, Κάλινιτς 13,Ντίξον 14, Ντουβέρογλου,Ντατόμε 10

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…