Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Αναντόλου Εφές 105-92

Αρμάνι Μιλάνο – Αναντόλου Εφές 105-92

radoulitsa dunston

radoulitsa-dunston

Την τρίτη της νίκη στην Ευρωλίγκα πέτυχε η Αρμάνι Μιλανό, η οποία επικράτησε  στην Ιταλία της Αναντόλου Εφες με 105-92. Στο 3-3 ανέβηκε η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα, ενώ αυτή του Βέλιμιρ Περάσοβιτς υποχώρησε στο 2-4.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική η ομάδα της Κωνσταντινούπολης. Από την δεύτερο περίοδο και μετά, οι πρωταθλητές Ιταλίας κυριάρχησαν και στις δυο γραμμές φτάνοντας στην νίκη.

Κορυφαίοι από τους νικητές ήταν οι Σάντερς με 22 πόντους και Τζεντίλε με 17, ενώ από τους ηττημένους 18 είχε ο Ερτέλ και 17 ο Ντάνστον. Οι Ιταλοί, πυροβολούσαν από την γραμμή των 6,75, τελειώνοντας την αναμέτρηση με το τρομακτικό 13/19 τρίποντα και ποσοστό 68%

Το πρώτο πεντάλεπτο ήταν αναγνωριστικό, με τους Τζεντίλε και Οσμαν να είναι οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες. 13-13. Σε εκείνο το σημείο, ο Σάντερς άρχισε να συνδέεται με το καλάθι και η Αρμάνι τρέχοντας ένα σερί 7-0  βρέθηκε να προηγείται με 20-13. Όμως η Εφές δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ και μείωσε στο 25-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα μπήκαν φουριόζοι και με ένα γρήγορο σερί 8-0 βρέθηκαν στο +9 (33-24). Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό, εξασφαλίζοντας για πρώτη φορά διψήφια (43-32) διαφορά στο παιχνίδι. Ο Ρακίμ Σάντερς συνέχιζε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι με πόντους, αλλά ο Ντέρικ Μπράουν, ο οποίος κρατούσε σχεδόν μόνος του την Εφές στο παιχνίδι και ο Τόμας Ερτέλ, έφεραν τους φιλοξενούμενους στο -3 (52-49) 1′ πριν την λήξη του ημιχρόνου. Η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ιταλούς να προηγούνται με 55-49 χάρη σε τρίποντο του Τζεντίλε στην εκπνοή.

Το σκηνικό του τρίτου δεκαλέπτου ήταν ίδιο με τα προηγούμενα. Η ομάδα του Μιλάνου ανέβασε και πάλι την διαφορά σε διψήφιο (65-53) αριθμό, όμως οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, να προσπαθούν να μείνουν σχετικά κοντα στο σκορ, μειώνοντας  68-62, στο 27′. Σε εκείνο το σημείο ένα 7-0 σερί από την Αρμάνι εκτόξευσε την διαφορά στου 16 (76-62). Η τρίτη περίοδο ολοκληρώθηκε με τους πρωταθλητές να βρίσκονται στο +12 (79-67).

Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο, η Αναντόλου Εφές παρέδωσε τα όπλα. Η Αρμάνι έλεγχε απολύτως το παιχνίδι, έχοντας διαφορά ασφαλείας και κάνοντας ότι θέλει μέσα στο γήπεδο. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Αρμάνι να φτάνει σε μια πολύτιμη για την συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 55-49, 79-67, 105-92

Αρμάνι Μιλάνο (Γιάσμιν Ρέπεσα): Μακλίν 9, Τζεντίλε 17, Χίκμαν 6, Καλνίετις 10, Ραντούλιτσα 13, Ντράγκιτς, Μάτσβαν 3, Πασκόλο 2, Τσιντσιαρίνι, Σάντερς 22, Σιμόν 14

Αναντόλου Εφές (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Ερτέλ 10, Χάινεκατ 5, Μπάλμπαι 2 , Μπράουν 16, Οσμάν 14, Κότον 5, Κορκμάζ, Γκρέιντζερ 5, Όμιτς, Ερτέλ 18, Ντάντσον 17