Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι – Μπασκόνια 88-76

Αρμάνι – Μπασκόνια 88-76

euroleague 2

euroleague

Εύκολη νίκη με 88-76 απέναντι στην κακή, Μπασκόνια, πήρε η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία ανεβάζοντας πολύ γρήγορα τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, μπόρεσε να φτάσει εν τέλει στο θετικό αποτέλεσμα.

Από την άλλη πλευρά, η ισπανική ομάδα δεν κατάφερε να εμφανιστεί όσο ανταγωνιστική επιθυμούσε και πλέον στρέφει το βλέμμα της στο εντός έδρας ματς της Πέμπτης (17/11), κόντρα στη μαχητική, Μπάμπεργκ, του Νίκου Ζήση.

Με το τζάμπολ του παιχνιδιού, η ομάδα του Σίτο Αλόνσο παρουσιάστηκε καλύτερη σε ορισμένα σημεία από τους γηπεδούχους και για 8 λεπτά είχε το προβάσιμα, όμως, όχι για πολύ. Οι Μπαρνιάνι και Λάρκιν ναι μεν προσπαθούσαν παραπάνω από τους συμπαίκτες τους, αλλά οι Ιταλοί δεν άργησαν να “ξεσπάσουν”.

Οι Τζεντίλε και Σάντερ έκαναν την αρχή, για να έρθει ο Λιθουανός της παρέας, Μάντας Καλνιέτις και με buzzer beater να απογειώσει το εκπληκτικό σερί (13-2), δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του στο φινάλε της πρώτης περιόδου με 27-17.

Εν συνεχεία, οι φιλοξενούμενοι δεν θέλησαν να αντιδράσουν, πράγμα που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, εκτοξεύοντας τη διαφορά ακόμα και στο +17 (44-27). Η δεύτερη περίοδος μπορεί να μην ήταν άκρως απογοητευτική, αλλά η Μπασκόνια στο ημίχρονο αναζητούσε τις λύσεις που θα την έκαναν να… ξαναμπεί στο παιχνίδι. Το πρώτο μέρος τελείωσε με το σκορ στο 49-35.

Από εκεί κι έπειτα, οι Ισπανοί με σουτ του Βόιτμαν πίσω από τα 6.75, ροκάνισαν άμεσα τη διαφορά στο -10 (60-50), χωρίς ωστόσο να υπολογίζουν στους Ρίκι Χίκμαν και Ρακίμ Σάντερς, οι οποίοι όντας σημείο αναφοράς και στις δύο πλευρές του παρκέ, ανέβασαν τη διαφορά στο +16 (72-56) κι έδειξαν πως είναι διατεθειμένοι να “κλειδώσουν” τη νίκη. Η διαφορά παρέμενε διαρκώς στα ίδια επίπεδα, μέχρι που τα τελευταία 10 λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το τελικό 88-76 ήταν γεγονός.

Κορυφαίοι από τους παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα, ήταν με διαφορά οι Χίκμαν και Σάντερς, σημειώνοντας 13 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από πλευράς ηττημένων, οι Λάρκιν με 21 και Βόιτμαν με 16 πόντους, δεν ήταν αρκετοί προκειμένου να εξασφαλίσουν το κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 49-35, 72-56, 88-76.
ΑΡΜΑΝΙ (Ρέπεσα): ΜακΛιν 5, Τζεντίλε 7, Χίκμαν 13, Καλνιέτις 5 (1), Ραντούλιτσα 5, Ντράγκιτς 8 (2), Μάτσβαν 6 (1), Πασκόλο, Σάντερς 19 (3), Αμπάς 8 (2), Σιμόν 10 (1).
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Αλόνσο): Λάρκιν 21 (2), Μπαρνιάνι 12, Βόιτμαν 16 (2), Χάνγκα 8, Σεντέρσκις, Μπομπουά 6, Μπλάζιτς 5 (1), Ντιόπ, Τιγί 6 (1), Μπάντινγκερ 2, Λουζ.

Περισσότερα από Δημήτρης Σταθόπουλος

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…