Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντόλου Εφές – Ούνικς Καζάν 104-99

Αναντόλου Εφές – Ούνικς Καζάν 104-99

efes ouniks

efes-ouniks

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, η Αναντόλου Εφές επικράτησε στην Κωνσταντινούπολη της Ούνικς Καζάν με 104-99, σε ένα παιχνίδι με πολύ υψηλό σκορ. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο από την ρωσική ομάδα, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας κυρίως στην τρίτη περίοδο και με πολυφωνία στο σκοράρισμα έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα.

Στο 3-4 ανέβηκε η τουρκική ομάδα, ενώ οι Ρώσοι μετά από δύο συνεχόμενες νίκες υποχώρησαν στο 2-5. O Τόμας Ερτέλ με 24 πόντους και 8 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, έχοντας ως συμπαραστάτες του Ντέσον Τόμας με 20 και Τσέντι Οσμάν με 16 πόντους. Με 34 ασίστ τελείωσαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι.

Από τους ηττημένους δεν έφταναν οι 25 πόντοι και οι 9 ασίστ από τον Κιθ Λάνγκφορντ, αλλά και το double-double του Αρτιόμ Παρακχούσκι με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Κώστας Καιμακόγλου έμεινε στους 6 πόντους (3/5 δίποντα, 0/3) 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 22.32΄λεπτά συμμετοχής.

Από την μια ο Τσέντι Οσμάν και από την άλλη οι Παρακχούσκι και Λάνγκφορντ ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων για τις δύο ομάδες στο πρώτο πεντάλεπτο, όπου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 6-10. Ο Λευκορώσος σέντερ συνέχιζε να κάνει “πάρτι” στο καλάθι της Εφές, και η Ούνικς προηγήθηκε με 6 (9-15) 4,34΄πριν την λήξη του δεκαλέπτου, όμως η Εφές με δύο τρίποντα του Οσμάν και ένα του Γκρέιντζερ, έτρεξε ένα σερί 9-2 και προηγήθηκε 18-17 στο 8′. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Καζάν να προηγείται με 24-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, μπορεί οι ομάδες να συμβάδιζαν στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά οι Ρώσοι με τους Καιμακόγλου, Λάνγκφορντ και Γουίλιαμς προηγήθηκαν με 38-47 και 43-49 στο 28‘. Η Εφές όντας εύστοχη από την γραμμή του τρίποντου, έφερε το παιχνίδι στα ίσα 49-49, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με την Ούνικς να προηγείται με 4954.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα, και χτυπώντας στο “ζωγραφιστό” πέρασαν με 4 (67-63) και (69-65) στο 25′. H ρωσική ομάδα είχε εγκλωβιστεί στην άμυνα της τουρκικής ομάδας και δυσκολευόταν να βρει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να κλείνουν την τρίτη περίοδο με καλάθι του Ντάντστον στην εκπνοή προηγούμενοι με 81-74.

Στο τέταρτο και κρίσιμο δεκάλεπτο, η Εφές είχε επιβάλλει πλέον τον ρυθμό της και με τους Ερτέλ, Χαίνεκατ και Μπράουν έστειλε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων 95-83 πέντε λεπτά, πριν το τέλος, αλλά και 97-87 2.56′ πριν την λήξη. Η Ούνικς στα τελευταία λεπτά προσπάθησε να επανήλθε στην αναμέτρηση μειώνοντας σε 98-94 52″, αλλά σε αντίθεση με το παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα δεν μπόρεσε να φτάσει εκ νέου σε ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 49-54, 81-74, 104-99

Αναντόλου Εφές (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τόμας 20, Χάινεκατ 12, Μπάλμπαι, Μπράουν 8, Οσμάν 16, Κότον, Γέντικ Κορκμάζ, Γκρέιντζερ 7, Όμιτς 4, Ερτέλ 24 (8 ασίστ),  Ντάνστον 13 (9 ριμπάουντ)

Ούνικς Καζάν( Εβγκένι Πασούτιν): Τζόνσον 10, Αντίποφ 5, Λάνγκφορντ 25 (9 ασίστ), Παρακχούσκι 20 (10 ριμπάουντ), Κολόμ 11, Μπάνιτς 6, Βορόνοφ 6,Καρπούκιν, Πάνιν 6, Καιμακόγλου 6, Γουίλιαμς 4, Τουμπάκοφ,