Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα TΣΣΚΑ Μόσχας – Παναθηναϊκός 81-77

TΣΣΚΑ Μόσχας – Παναθηναϊκός 81-77

pao cska

pao-cska

Αυτός ήταν Παναθηναϊκός…
Οι “πράσινοι” κοίταξαν στα μάτια την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, διεκδίκησαν το θαύμα, δηλαδή το διπλό στη Ρωσία, μέχρι το τελευταίο λεπτό, αλλά “λύγισαν” στο φινάλε, γνωρίζοντας την ήττα (81-77) στις λεπτομέρειες, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Το “τριφύλλι”, το οποίο αγωνίστηκε υπό τις οδηγίες του Γιώργου Βόβορα, τα πήγε περίφημα σε άμυνα κι επίθεση στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, βελτιώθηκε αισθητά στα ριμπάουντ, κερδίζοντας τις περισσότερες μάχες στους αιθέρες, αλλά “βραχυκύκλωσε” στο τελευταίο πεντάλεπτο, επιτρέποντας στην ΤΣΣΚΑ να τρέξει ένα σερί 11-0 και να πάρει εν τέλει τη νίκη.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκός ήταν ο Νίκολς με 20 πόντους, ενώ εξαιρετική δουλειά έκανε ο Νικ Καλάθης, ο οποίος “άγγιξε” το triple-double, μετρώντας 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ μουδιασμένες στον αγωνιστικό χώρο. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός (πράγμα που ευνοούσε τον Παναθηναϊκό), με τις δύο ομάδες να κάνουν λανθασμένες επιθέσεις και να είναι αρκετά άστοχες. Χαρακτηριστικό είναι και το σκορ του πρώτου τρίλεπτου, το οποίο βρήκε την ΤΣΣΚΑ μπροστά με 3-0.

Μετά το πέρας των τριών πρώτων λεπτών, η ρωσική ομάδα βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με 9 σερί (!) πόντους από τον Βοροντσέβιτς, προηγήθηκε με 20-8 στο 7’. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, για την ακρίβεια ο Νίκολς έβγαλε τον απαραίτητο εγωισμό και με 9 σερί (!) πόντους (3/3 τρίποντα) μείωσε σε 22-17 στο 8’. Ο Παππάς, με καλάθι στον αιφνιδιασμό, διαμόρφωσε το 22-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν ακριβώς ίδιο μ’ αυτό του πρώτου. Οι δύο ομάδες αδυνατούσαν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να ξεφεύγει με 29-22 στο 14’ και τον Παναθηναϊκό να μαζεύει και πάλι γρήγορα τη διαφορά (31-30) στο 19’. Ο Τζάκσον ταλαιπώρησε την άμυνα του «τριφυλλιού» στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, δίνοντας το προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ με 35-30.

Στο δεύτερο μέρος ο Νικ Καλάθης μπήκε με καθαρό μυαλό, μοιράζοντας τη μία ασίστ μετά την άλλη. Ο Γκιστ τελείωνε εξαιρετικά τις φάσεις πάνω από το καλάθι κι ο Παναθηναϊκός έφερε το παιχνίδι στα ίσια (38-38) στο 32’.

Με τρίποντη «βόμβα» του Ρίβερς, o Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα με 38-41 και το διατήρησε μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (58-59), μιας και ήταν ιδιαίτερα εύστοχος από την περιφέρεια, ενώ έλεγξε και τα ριμπάουντ. Οι “πράσινοι” θα μπορούσαν να είχαν κλείσει την περίοδο στο +4, αλλά ο Βοροντσέβιτς ευστόχησε σε buzzer beater τρίποντο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει το προβάδισμα, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και διαβάζοντας εξαιρετικά όλες τις αδυναμίες της ρωσικής ομάδας. Ο Νίκολς συνέχισε να φορτώνει το ρωσικό καλάθι, με τους “πράσινους” να προηγούνται με 63-68 στο 34′. Ωστόσο, “βραχυκύκλωσε” στη συνέχεια στην επίθεση, με την ΤΣΣΚΑ να τρέχει ένα τρομερό σερί 11-0 και να ξεφεύγει με 6 πόντους (74-68) στο 38′.

Ο Μπουρούσης μείωσε σε 74-70 1:42 πριν το φινάλε του αγώνα, αλλά ο Όγκουστιν με 2/2 βολές επανέφερε τη διαφορά στους 6 πόντους (76-70). Ο Μπουρούσης απάντησε με τον ίδιο τρόπο (76-72). Ο Φριτζόν έκανε το 78-72 με 2/2 βολές, ο Ρίβερς στην επόμενη φάση δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε προσπάθεια τριών πόντων και μοιραία ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-30, 57-58, 81-77.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Ντε Κολό 20 (3), Τεόντοσιτς 6 (9 ασ.), Όγκουστιν 8 (7 ριμπ.), Φριντζόν 8 (1), Τζάκσον 9 (1), Αντόνοφ, Βοροντσέβιτς 20 (5), Χίγκινς 4, Χριάπα, Κουρμπάνοφ, Χάινς 6.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 8 (7 ριμπ.), Νίκολς 20 (3), Ρίβερς 16 (3), Μποχωρίδης 2, Φώτσης, Παππάς 4, Φελντέιν 3 (1), Γκιστ 8, Μπουρούσης 6, Καλάθης 10 (2 τρίπ., 9 ριμπ., 8 ασ.).

Κούκοτς: «Ο Γκος άλλαξε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό»

Ο Τόνι Κούκοτς δηλώνει πως ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι ο κορυφαίος όλων. Ο Τόνι Κούκοτς πα…