Κεντρική Basket League Αγώνες Τρίκαλα – Απόλλωνας Πάτρας 65-60

Τρίκαλα – Απόλλωνας Πάτρας 65-60

tsagarakis

tsagarakis

Τι κι αν βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 10 πόντους στο 27′, τα Τρίκαλα έφεραν τούμπα την αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Πάτρας και να πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επικράτησε εντός έδρας των πατρινών με 65-60, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άγγελο Τσαγκαράκη, ο οποίος σταμάτησε στους 16 πόντους.

Τα Τρίκαλα μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 16-8, με τον Απόλλωνα Πάτρας να αντιδράει άμεσα και με σερί 8-0 να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (16-16). Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (19-19).

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αδυνατώντας να δημιουργήσουν διαφορές ασφαλείας. Ο Απόλλωνας Πάτρας κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 30-33.

Στην επανάληψη, οι πατρινοί ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (39-49 στο 27′), αλλά τα Τρίκαλα ήταν αποφασισμένα να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους. Με επιμέρους σκορ 12-1, έφεραν τούμπα την αναμέτρηση (51-50) στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη κυριάρχησαν στο παρκέ, ξέφυγαν και με 7 πόντους (63-56 στο 35′), αλλά “κόλλησαν” στην επίθεση στα τελευταία λεπτά. Οι πατρινοί προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με σουτ τριών πόντων, αλλά τα “έσπασαν” από την περιφέρεια κι έτσι έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι από τα Τρίκαλα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 30-33, 46-50, 65-60.
ΤΡΙΚΑΛΑ: Κάφεϊ 6, Μπιρούτα 9 (1), Τσαγκαράκης 16 (4), Μπάρλοου 13 (2), Χότον 2, Μανωλόπουλος, Λίποβι 5 (1), ΜακΜίλαν 10 (1), Καλλές 4, Βαρυτιμιάδης.
ΑΠΟΛΛΩΝAS ΠΑΤΡΩΝ: Ράσελ 8, Μαστρογιαννόπουλος, Κουζέλογλου 6, Τσιάρας 4 (1), Καλινόσκι 10, Χίκεϊ, Βεργίνης 9 (1), Σλαφτσάκης 5, Μπάβτσιτς 15 (3), Βίτκοβατς 3 (1).

Ολυμπιακός – Προμηθέας: Τους «τρόμαξε» ο Ουόκαπ

Τέλος καλό, όλα καλά με Ουόκαπ. Ο Ολυμπιακός έπαιξε όσο χρειάστηκε κόντρα στο συγκρότημα τ…