Κεντρική Basket League ΑΕΚ Σαρλερουά – ΑΕΚ 58-80

Σαρλερουά – ΑΕΚ 58-80

aek1 1

aek1-1Με υπογραφή Ούκιτς!
Το απόλυτο 2/2 και μάλιστα εύκολα κατάφερε να κάνει η ΑΕΚ στο Champions League, η οποία έδειξε τον πραγματικό της εαυτό στα τελευταία 20 λεπτά κόντρα στη Σαρλερουά, παίρνοντας τη νίκη με 58-80  και με τα αστέρια της “Ένωσης” να παραμένουν αήττητοι σε όλες τις διοργανώσεις.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ, η οποία με την έναρξη του αγώνα πήγαινε χέρι – χέρι με τη Σαρλερουά, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω με μία μικρή διαφορά 3 πόντων (21-18).

Τα πράγματα όμως δεν άργησαν να αλλάξουν, καθότι στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς παρουσιάστηκαν πολύ πιο συγκεντρωμένοι, τόσο στα αμυντικά όσο και στα επιθετικά τους καθήκοντα και με ένα επιμέρους σκορ 16-25, ανέτρεψαν στο έπακρο τα δεδομένα και πέρασαν μπροστά με 37-43, στο τέλος του πρώτου μέρους.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η “Βασίλισσα” δεν ήταν διατεθειμένη να κάνει ντέρμπι την εκτός έδρας αναμέτρηση και με τον Κροάτη γκαρντ, Ρόκο Λένι Ούκιτς να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση (18 πόντους, 2 ριμπ, 2 ασίστ), οι κιτρινόμαυροι “κλείδωσαν” το 2/2 ακόμη κι αν το ματς είχε ακόμα 10 λεπτά έως το φινάλε τα οποία ήταν απλώς διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-43, 45-60, 58-80.
ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ (Μπαστιανίνι): Λιμπέρτ 8, Λαμπότ, Μαρνγκράβ 6, Χάρις 9 (2), Ρίτσαρντσον 17 (2), Γκοντό, Μπόουμαν 10, Κεμπ 2, Σβαρτς 2, Ντέιβις 4.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 18 (3), Σάκοτα 12 (4), Βασιλειάδης 2, Μιλόσεβιτς 4, Ντίξον 14 (4), Λαρεντζάκης 2, Φόλκερ 7, Ιβάνοβιτς 10 (2), Μαυροειδής 3, Σκουλίδας, Ουίλιαμς 8.

Περισσότερα από Δημήτρης Σταθόπουλος
Περισσότερα σε ΑΕΚ

Elite League: Πράξη δεύτερη σε play off και play out

Χωρισμένη στα δύο η αγωνιστική δραστηριότητα της Elite League. Με τρεις αγώνες σήμερα Σάββ…