Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 87-91

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 87-91

baskonia

Τους κατέστρεψε!
Σπουδαίο διπλό κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης με 87-91 κατάφερε να πάρει η μαχητική Μπασκόνια, η οποία αν και βρέθηκε στο +15, ήταν μία ανάσα προκειμένου να ηττηθεί στην 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Με τον Τόρνικε Σενγκέλια να δείχνει πως είναι σε εξαιρετική μέρα, έχοντας γρήγορα 8 πόντους και μάλιστα με 4/4 δίποντα, η Μπασκόνια έκανε ότι ήθελε εντός παρκέ απέναντι στους Μαδριλένους, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 19-32 και δείχνοντας πως έχει άγριες διαθέσεις με μοναδικό στόχο να ρίξει στο καναβάτσο τη Ρεάλ, υποχρεώνοντάς την στην πρώτη της ήττα.

Έπειτα, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δεν μπόρεσε να μειώσει σε μεγάλο βαθμό τη διαφορά του παιχνιδιού, πηγαίνοντας στ’ αποδυτήρια με τη λήξη του ημιχρόνου στο -11 (43-54) και αναζητώντας παράλληλα λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ, τις οποίες βρήκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν με ένα επιμέρους σκορ 23-15 έφερε τούμπα το ματς, δημιουργώνας ένα… θρίλερ εν όψει των τελευταίων 10 και καθοριστικών λεπτών, με το σκορ στο (66-69).

Ο Σίτο Αλόνσο θέλησε να εκμεταλευτεί το νέο “αστέρι” της ομάδας, Γιόχαν Βόιτμαν, ο οποίος ήταν σε μεγάλα κέφια φτάνοντας στο double-double με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ όντας ταυτόχρονα ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, μόλις λίγα λεπτά πριν το τέλος, χωρίς όμως να υπολογίζει το τεράστιο “αστέρι” των αντιπάλων, Λούκα Ντόντσιτς, που επίσης με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ έκανε πολύ πιο δύσκολο το έργο των “Βάσκων”.

Με 2′ να απομένουν η Ρεάλ είχε προβάδισμα ενός πόντου (84-83) αλλά ο Γιάκα Μπλάζιτς με τρίποντη βόμβα σημείωσε το 84-86, για να έρθει ο εμβληματικός αρχηγός, Φελίπε Ρέγες και με καλάθι και φάουλ να δώσει ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (87-86). Ο Χάνγκα κινήθηκε σε ρηχά νερά καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά μίλησε την κατάλληλη στιγμή σκοράροντας ένα πολύ σημαντικό δίποντο, μέχρι τη στιγμή που ο Γιουλ θα φανεί για πρώτη φορά ο μοιραίος, χάνοντας τη μπάλα και με τον Μπλάζιτς να ευστοχεί πίσω από τα 6.75 η Μπασκόνια βρέθηκε +4 (87-91) όπου αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 19-32, 43-54, 66-69, 87-91.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 9, Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 3, Ντόντσιτς 15 (2), Ματσιούλις, Ρέγιες 11, Αγιόν 16, Κάρολ 11 (2), Χάντερ 9, Γιουλ 13, Τόμπκινς, Τέιλορ.
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Αλόνσο): Λάρκιν 11, Ακόνιον 5 (1), Βόιτμαν 18 (1), Χάνγκα 12, Σεντεκέρσκις 5, Μπλάζιτς 21 (4), Ντιόπ, Τιλί 5 (1), Σενγκέλια 14, Λουζ.