Κεντρική Διεθνή Πρώτη νίκη για την Ανδόρα του Αντετοκούνμπο

Πρώτη νίκη για την Ανδόρα του Αντετοκούνμπο

thanasis

thanasisΣπουδαία νίκη για την Ανδόρα του Θανάση Αντετοκούνμπο, η οποία επικράτησε της Γκραν Κανάρια με 97-89 για την δεύτερη αγωνιστική της ACB. Έκανε “σεφτέ” στις νίκες η ομάδα του Έλληνα άσσου, η οποία στην πρεμιέρα είχε ρεπό.

Οι “νησιώτες,” οι οποίοι πρόσφατα κατέκτησαν το “Σούπερ Κοπα” βρέθηκαν να προηγούνται στο ημίχρονο με 43-57. Ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην επανάληψη και με μια αντεπίθεση διαρκείας πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γέλινεκ με 19 πόντους, ενώ ο Αντετοκούνμπο πάτησε παρκέ για 12.23″ λεπτά, έχοντας 1 πόντο (1/4 βολές, 0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο), 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους, οι 17 πόντοι του Μπάες και οι 16 του Σάλιν, δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 23-23. 43-57, 68-72, 97-89