Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας 70-59

Παναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας 70-59

gist-pao

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή εμφάνιση του, ο Παναθηναϊκός επικράτησε πολύ εύκολα εντός έδρας του Ερυθρού Αστέρα με 70-59, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Euroleague, πανηγυρίζοντας την τρίτη του νίκη στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έπαιξε κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, με τον Καταλανό τεχνικό να κάνει το 2/2 στον πάγκο του “τριφυλλιού”. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Τζέιμς Γκιστ (17π.), Γιάννης Μπουρούσης (12π., 8ριμπ.) και Νικ Καλάθης (16π., 5ασ., 6ριμπ.). Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Όγκνιεν Κούζμιτς, ο οποίος μέτρησε 15 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 11-4 στο 6′, ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 23-14. Οι “πράσινοι” είχαν εξαιρετική αμυντική λειτουργία, “σβήνοντας” τους Σέρβους, εκτός από τον Κούζμιτς, ο οποίος δημιουργούσε προβλήματα στη ρακέτα του “τριφυλλιού”. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν 9/9 δίποντα!

Παρόμοια η εικόνα των δύο ομάδων και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός έπαιζε εξαιρετική άμυνα, ενώ έβρισκε με άνεση τον δρόμο προς το σερβικό καλάθι, με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 46-25 στο ημίχρονο, “καθαρίζοντας” ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε, όπως και τα προηγούμενα δύο. Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με 23 πόντους (52-29 στο 23′), με τους Σέρβους να είναι ανήμποροι να αντιδράσουν και να μειώνουν απλά στους 20 πόντους (61-41) στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι παίκτες του Πασκουάλ έμειναν από δυνάμεις στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ερυθρό Αστέρα να το εκμεταλλεύεται και να ρίχνει τη διαφορά στους 10 πόντους (63-53 στο 34′). Μέχρι εκεί όμως. Οι “πράσινοι” αντέδρασαν, δεν άφησαν τους “ερυθρόλευκους” να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα κι έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 46-25, 61-41, 70-59.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον, Νίκολς 6, Ρίβερς 12, Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν 7, Γκιστ 17, Μπουρούσης 12 (8 ριμπ.), Καλάθης Ν. 16 (6 ριμπ., 5 ασ.).
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 8, Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς 2, Μίτροβιτς 4, Λάζιτς, Ντόμπριτς, Σιμόνοβιτς 4, Τζένκινς 8, Γκούντουριτς 3, Γιόβιτς 3, Κούζμιτς 15 (15 ριμπ.), Μπιέλιτσα 12.

Load More Related Articles

Στους Ολυμπιακούς θα είναι αλλιώς! Τα πρώτα “ηχηρά” ονόματα για το ρόστερ των ΗΠΑ

Η Εθνική των ΗΠΑ απέτυχε στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Κίνας, μιας και δεν κατέβασε τους πρ…