Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ούνικς Καζάν – Μπαρτσελόνα 63-69

Ούνικς Καζάν – Μπαρτσελόνα 63-69

barcelona omadiki 1

barcelona-omadiki

Πραγματοποιώντας τεράστια ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Ούνικς Καζάν με 69-63 στη Ρωσία και μπήκε με το δεξί στη νέα Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκε να χάνει με 58-44 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ωστόσο κατάφερε, μέσα από την άμυνα της να φέρει τούμπα το παιχνίδι και να φτάσει στη νίκη.

Τα πράγματα έδειχναν χαμένα για τους μπλαουγκράνα, αλλά με οδηγό για ακόμα μία φορά τον πρώτο σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης, Χουαν Κάρλος Ναβάρο ο οποίος ήταν “καυτός” στα τελευταία λεπτά και μιλώντας την κατάλληλη στιγμή, ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε νικηφόρο ντεμπούτο έχοντας τα ηνία της Μπάρτσα.

Στο σκοράρισμα ο Ντόελμαν ήταν το Νο1 για την ισπανική ομάδα σημειώνοντας 23 πόντους, ενώ από πλευράς ηττημένων ο Λάνκφορντ μέτρησε 14.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 36-34, 51-43, 63-69.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Παούτιν): Αντίποβ 9, Κλαρκ 7, Λάνγκφορντ 14, Πονγκρασόφ 10, Παραχούτσκι 4, Κολόμ 2, Μπάνικ, Βορόνοφ 2, Καρπούκιν, Πανίν, Καϊμακόγλου 3, Ουίλιαμς 12.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Μπαρτζώκας): Ράις 5, Ντόρσεϊ 3, Ντόελμαν 23, Κλαβέρ 3, Ναβάρο 13, Βεζένκοφ 3, Πένο 2, Έρικσον, Όλεσον 4, Σένα, Περπέρογλου, Τόμιτς 13.