Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Αρμάνι Μιλάνο 91-81

Ολυμπιακός – Αρμάνι Μιλάνο 91-81

olympiacos milano

olympiacos-milano

Τη δεύτερη σερί νίκη του στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας της Αρμάνι Μιλάνο με 91-81, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, όντας εξαιρετική στο μπροστά μέρος του παρκέ, υποχρέωσε τους Ιταλούς στην πρώτη τους ήττα στη φετινή διοργάνωση.

Το σύνολο του Ρέπεσα βρισκόταν στη διεκδίκηση της νίκης, μέχρι και τα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο με ένα σερί 12-0 (το 64-61 έγινε 76-61), ο Ολυμπιακός “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Έρικ Γκριν (16π.) και Βασίλης Σπανούλης (16π.), ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Σίμον με 16 πόντους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 13-4 στο 3′, βάζοντας όπως ήθελε την μπάλα στο ιταλικό καλάθι. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, με την Αρμάνι Μιλάνο να τρέχει σερί 9-0 και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (13-13) στο 5′. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους σερί 7-0 και ξέφυγαν με 20-13 στο 8′, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 25-19.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (30-20 στο 11′), με τους Ιταλούς, όμως, να μην το βάζουν κάτω και να ψαλιδίζουν τη διαφορά στους 2 πόντους (36-34 στο 26′). Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 46-41.

Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Οι δύο ομάδες σκόραραν κατά ριπάς. Ο Κρούνοσλαβ Σίμον ήταν “καυτός” και κρατούσε την Αρμάνι Μιλάνο στη διεκδίκηση της νίκης (62-59), αλλά ο Έρικ Γκριν είχε απαντήσεις και με δύο σερί τρίποντα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 9 πόντους (70-61).

Εξίσου εντυπωσιακά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το τέταρτο δεκάλεπτο. Με σερί 6-0, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 15 πόντους (76-61) στο 32′, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη. Οι Ιταλοί προσπάθησαν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, αλλά ουδέποτε τα κατάφεραν, με τους “ερυθρόλευκους” να φτάνουν εν τέλει εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-41, 70-61, 91-81.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 16 (4), Μπιρτς 12, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου, Σπανούλης 16 (1), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 8 (2), Χάκετ 10, Λοτζέσκι 10 (2).
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Ρέπεσα): ΜακΛίν 2, Τζεντίλε 12, Χίκμαν 6, Καλνιέτις 4 (1), Ραντούλιτσα 14, Ντράγκιτς 13 (1), Μάτσβαν 4, Πάσκολο 2, Σάντερς 8 (1), Αμπάς, Σιμόν 16 (2).

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…