Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός Ρόδου – Προμηθέας Πατρών 76-59

Κολοσσός Ρόδου – Προμηθέας Πατρών 76-59

releford

releford

Ο Τρεβόρ Ρέλεφορντ επέστρεψε στον Κολοσσό Ρόδου και η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είδε… άσπρη μέρα. Ο Αμερικανός γκαρντ, ο οποίος αντικατέστησε τον Μπέρι πριν από λίγες μέρες, πήρε το όπλο του και οδήγησε τους “θαλασσί” στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι Ροδίτες επικράτησαν εντός έδρας του Προμηθέα με 76-59 και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα, με τον Ρέλεφορντ να κάνει “όργια” στο παρκέ, μετρώντας 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Από τους πατρινούς ξεχώρισαν ο Άγγελος Τσάμης (11π., 6ασ.), ο οποίος επέστρεψε στη Ρόδο ως αντίπαλος, ο Ζήσης Σαρικόπουλος (10π., 7ριμπ.) και ο Μουχάμαντ Φαγέ (11π., 7ριμπ.).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τον Κολοσσό να πηγαίνει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, όντας μπροστά στο σκορ με έναν πόντο (39-38). Η πλάστιγγα έγειρε προς το μέρος των νησιωτών στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι “θαλασσί” πάτησαν τέρμα το γκάζι, ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (61-49 στο 30′) και “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη, μιας και οι πατρινοί δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-38, 61-49, 76-59.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 7, Ρέλεφορντ 20 (3/6τριπ. , 5ριμπ., 6ασ.), Άχονεν 10 (2), Βασιλόπουλος 4, Χολ 12, Παπαδόπουλος, Τσούκου 9 (1_, Γεωργαλής 6 (2), Παπαδάκης, Γουάτσον 8.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Άντερσον, Γκίκας 7 (2), Φαγιέ 11, Σαρικόπουλος 10, Μουρ 9 (1), Κλαρκ 9 (1), Πέττας, Γερομιχαλός, Τσάμης 11 (1), Τζόνσον 2.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…