Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Γαλατασαράι – Ερυθρός Αστέρας 83-85

Γαλατασαράι – Ερυθρός Αστέρας 83-85

Erithros Asteras

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκο Σιμόνοβιτς με 23 πόντους ο Ερυθρός Αστέρας άλωσε την έδρα της Γαλατασαράι και πήρε μία μεγάλη νίκη σε μία πολύ δύσκολη έδρα.

Σε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα δεκάλεπτο, με την Γαλατασαράι να έχει την υπεροχή στο πρώτο δεκάλεπτο και τον Ερυθρό Αστέρα να απαντάει στο δεύτερο δεκάλεπτο και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στο ημίχρονο (47-47).

Η ομάδα του Αταμάν ξεκίνησε πιο δυνατά και με ένα σερί έφτασε την διαφορά στο +13 (16-3) στο 5′. Η Τούρκικη ομάδα συνέχισε να τρέχει και να πιέζει και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (30-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Γκούντουριτς μπροστάρη οι Σέρβοι κατάφεραν να ισορροπήσουν και να περάσουν μπροστά στο σκορ (37-38) στο 16′ για πρώτη φορά στο ματς. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο με το ημίχρονο να κλείνει ισόπαλο με 47-47.

Η ομάδα του Ράντονιτς με φόρα από το πρώτο ημίχρονο συνέχισε δυνατά και κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά στο 27′ (50-65) με τον Κούζμιτς να πιάνει δουλειά και να σκοράρει συνεχόμενους πόντους. Από την άλλη πλευρά ο Ντέι με 9 συνεχόμενους πόντους τράβηξε την ομάδα του από το χέρι και μάζεψε τη διαφορά κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο με τη διαφορά στο καλάθι (67-69).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν καλάθι καλάθι. Ο Ντέι (24 πόντους) με συνεχόμενους πόντους κατάφερε να φέρει την ομάδα του και πάλι μπροστά στο σκορ με (81-77) στο 36′. O Γκούντουριτς με 2/2 βολές έκανε το (81-80) και ο Γκιουλέρ με δίποντο θα κάνει το 83-80 1:36 πριν το τέλος. Οι Γιόβιτς και Κούζμις θα σκοράρουν από ένα δίποντο και θα κάνουν το 83-84 με κάτι λιγότερο από μισό λεπτό να απομένει. Ο Γιόβιτς θα βάλει 1/2 βολές και θα κάνει το 83-85 που θα ειναι και το τελικό σκορ, με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει το μεγάλο διπλό σε μία πολύ δύσκολη έδρα.

Τα δεκάλεπτα : 30-17, 47-47, 67-69, 83-85

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Σμιθ 4, Πρέλτζιτς, Μίτσοβ 1, Τάιους 19 (9/11δ., 5ρ., 4κ.), Τόμπσον 4, Σιλμπ 1, Πλάις 2, Ντέι 24 (8ρ., 4λ.), Γκιουλέρ 4 (7ασ.), Ντίμπλερ 4, Ντέντμον 12, Κοκσάλ 8.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 9, Μίτροβιτς 1, Λάζιτς 3, Σιμόνοβιτς 23 (4/6δ., 4/6τρ.), Τζένκινς 3, Γκούντουριτς 11 (5ασ.), Γιόβιτς 14 (9ασ., 6λ.), Κούζμιτς 15, Μπιέλιτσα 10.

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…