Κεντρική Διεθνή Μπασκόνια – Ανατολού Εφές 85-84

Μπασκόνια – Ανατολού Εφές 85-84

antrea bargani baskonia

antrea-bargani-baskoniaΣτην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας, η Μπασκόνια του Σίτο Αλόνσο υποδέχτηκε την Ανατολού Εφές του Βέλιμιρ Περάσοβιτς και επικράτησε με δύσκολο τρόπο 8584.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έβρισκαν πολλές λύσεις στην επίθεση τους με την Μπασκόνια να κερδίζει σχεδόν σε όλο το δεκάλεπτο και την Εφές τελικά να γυρνάει το παιχνίδι υπέρ της στο τέλος του δεκαλέπτου με 2527. Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε ο ίδιος ρυθμός επιθετικά και από τις δύο ομάδες με το ημίχρονο να κλείνει στο +2 για την Εφές (4951).

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού το σκορ άλλαζε συνέχεια και με τις δύο ομάδες να είναι στην θέση του οδηγού, όμως η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς 1 λεπτό πριν λήξει η τρίτη περίοδος κέρδιζε με +6 (6571) και τελικά η περίοδος έκλεισε στο +5 για την ομάδα από την Τουρκία (6873). Στην τελευταία περίοδο η Μπασκόνια όμως, αφού έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, έκανε ένα μεγάλο ξέσπασμα, φτάνοντας να κερδίζει στο 34′ με 5 πόντους (7974) και μέχρι το τέλος διατήρησε τα ηνία του αγώνα κερδίζωντας με 8584.

Καλύτερος για την Μπασκόνια ήταν ο Αντρέα Μπαργκιάνι με 26 πόντους με σημαντική βοήθεια από τον Βόιγκτμαν με 12 πόντους, ενώ για την ομάδα της Εφές πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπράουν με 16 πόντους με συμπαραστάτες του Οσμάν και Κότον με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 49-51 (ημίχρ.), 68-73, 85-84.
Μπασκόνια (Αλόνσο): Λάρκιν 9 (1), Μπαργκιάνι 26 (2), Ακόγκνον 5 (1), Κούνεϊ, Βόιγκτμαν 12 (2), Χάνγκα 6, Σεντεκέρσκις, Μπλάζιτς 8, Ντιόπ 3, Τιγί, Σενγκέλια 16, Λουζ.
Ανατολού Εφές (Περάσοβιτς): Τόμας 9 (1), Χάνεϊκατ 3 (1), Μπαλμπάι, Μπράουν 16 (1), Οσμάν 13 (3), Κότον 13 (1), Γκεγίκ, Κορκμάζ, Γκρέιντζερ 9, Όμιτς 4, Ερτέλ 6, Ντάνστον 11.

Περισσότερα από Αργύρης Δεκαβάλλας

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…