Κεντρική Διεθνή Μπαρτσελόνα-Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 89-92 (pics-vids)

Μπαρτσελόνα-Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 89-92 (pics-vids)

tomic kanter

tomic-kanter

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ επικράτησε της Μπαρτσελόνα, του Γιώργου Μπαρτζώκα, με 9289, στο πλαίσιο των Global Games για το ΝΒΑ και η ομάδα του Μπίλι Ντόνοβαν γυρνάει στην Αμερική με απολογισμό μίας νίκης και μίας ήττας στα φιλικά.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από αρχή μέχρι το τέλος, με τους “Κεραυνούς” να χαμογελούν στο φινάλε. Ο Καντέρ έκανε το 90-89 ένα λεπτό πριν το τέλος, με τον Βεζένκοφ να αστοχεί στο τρίποντο της νίκης και τον Καντέρ να γράφει με 2/2 βολές το τελικό 92-89. Οι Καταλανοί είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά ο Βεζένκοφ αστόχησε υπό πίεση στο τελευταίο σουτ.

Για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που έπαιξε χωρίς Ρίμπας, Ράις και Κόπονεν, ο Βίκτορ Κλαβέρ είχε 25 πόντους, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ 13 πόντους. Από την πλευρά του ο Στράτος Περπέρογλου σε 17 λεπτά είχε 9 πόντους. Από τους Θάντερ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ενές Καντέρ με 24 πόντους, έχοντας για συμπαραστάτες τους Γουέστμπρουκ με 12 και Ολαντίπο με 10 πόντους.

Δωδεκάλεπτα: 25-26, 47-45, 68-67, 89-92.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Κλαβέρ 25, Ντόελμαν 5, Τόμιτς 10, Όλεσον 10, Πένο 5, Ναβάρο 7, Ντόρσεϊ 2, Περπέρογλου 9, Βεζένκοφ 13, Ερικσον 3.
ΘΑΝΤΕΡ: Ρόμπερσον 8, Σαμπόνις 8, Καντέρ 24 (8 ριμπ.), Ολαντίπο 10, Γουέστμπρουκ 12, Λοβέρν 8, Ιλιασόβα 6, Αμπρίνες 6, Χιούστις 2, Πράις 2, Μόροου, Κρίστον 6.