Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Τρίκαλα 75-65

Άρης – Τρίκαλα 75-65

aris

aris

Πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση, ο Άρης επικράτησε άνετα εντός έδρας τα Τρίκαλα με 75-65, ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο νέο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη  έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στο σύνολο του Γιάννη Καστρίτη κι έφτασε δια περιπάτου στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Μαρμπλ με 17 πόντους και ο Κάμινγκς με 15 πόντους, ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Μπάρλοου με 16 πόντους και ο Χότον με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν αποφασισμένοι να “καθαρίσουν” εξ’ αρχής την υπόθεση νίκη, αποδεικνύοντας  με το “καλημέρα” ποιο είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Προηγήθηκαν με 18-8 στο 7′ και με τον Καββαδά να κάνει πάρτι στη ρακέτα, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 25-15.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, όντας μπροστά στο σκορ με 45-29 και μετατρέποντας το δεύτερο ημίχρονο σε διαδικαστική υπόθεση.

Από την πλευρά τους, οι Θεσσαλοί δεν μπόρεσαν ποτέ να φανούν ανταγωνιστικοί. Ο Άρης έστησε… πάρτι και στο δεύτερο μέρος, όπως και στο παιχνίδι Κυπέλλου με την Κύμη, εκτοξεύοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, πάντως, τα Τρίκαλα παρουσίασαν ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με αυτό των προηγούμενων δεκαλέπτων. Έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, βελτιώθηκαν στην επίθεση και ψαλίδισαν τη διαφορά στους 10 πόντους. Δεν κατάφεραν, βέβαια, να απειλήσουν τον Άρη, αλλά έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ, στέλνοντας μηνύματα εν όψει των επόμενων αγώνων.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-29, 65-42, 75-65.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 17 (1), Τσαϊρέλης 8, Κάμινγκς 15 (1), Μούρτος 2, Μπάκνερ 3 (8ριμπ.), Ξανθόπουλος 5 (1), Φλιώνης 3, Ζάρας 8 (2), Πουλιανίτης, Σίμτσακ, Σανικίτζε 3, Καββαδάς 11.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): ΜακΜίλαν 6 (1), Μπιρούτα 8 (1), Τσαγκαράκης 3 (1), Μπάρλοου 16 (3), Βαρυτιμιάδης, Κάφεϊ 9 (1), Λιπόβι 11, Καλλές, Καραθανάσης, Καλογιαννίδης, Χότον 12.

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…