Κεντρική Basket League Άρης Άρης – Μπάκεν Μπέαρς 82-66

Άρης – Μπάκεν Μπέαρς 82-66

aris3

aris3

Στην πρώτη μάχη που έχει δώσει ποτέ ο Άρης στην Ευρώπη απέναντι σε Δανούς κατάφερε να πάρει την νίκη με 82-66, παρότι αγχώθηκε στο τέλος όμως ο Ζάρας με καθαρό μυαλό και συνεχόμενους πόντους σφράγισε την νίκη για την ομάδα του. Οι κίτρινοι έφτασαν να προηγηθούν και με 20 πόντους (36-16), οι μαχητικοί Δανοί πάλεψαν στο τέλος αλλά δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την ήττα. Κορυφαίοι για τον Άρη ο Μαρμπλ με 21 πόντους και ο Ζάρας με 17, ενώ στην αντίπερα όχθη διασώθηκε μόνο ο Πάρσελ με 14 πόντους.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη που προηγήθηκε με 10-6 μόλις στο 3′ χάρης στο πολύ καλό ξεκίνημα του Μαρμπλ. Ο Άρης θα βρεθεί με διψήφια διαφορά στο 8′, έπειτα από το καλάθι του Σίμτσακ για το 22-12. Με τους κίτρινους να έχουν βρει ρυθμό στην επίθεση, και με τρίποντο του Ζάρα θα εκτοξεύσουν την διαφορά στο +14 (27-13). To δεκάλεπτο θα κλείσει με 31-14 με το Ζάρα να σκοράρει και πάλι και να δείχνει πως ο Άρης ήθελε να καθαρίσει γρήγορα το ματς. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα συνεχίσει δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 12′ με ένα σερί από τους Κάμινγκς, Μαρμπλ να στέλνουν τη διαφορά στο +20 (36-16). Ο Μπέντζαμιν με μία όμορφη προσπάθεια θα προσπαθήσει να μαζέψει τη διαφορά και να μειώσει σε 41-24 για τους Δανούς. Δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Σίμτσακ θα κάνει το 48-31 και θα φέρει πάλι τη διαφορά στο +17, όμως ο Μπεργκ θα σκοράρει πέντε σερί πόντους για τους Μπάκεν Μπέαρς και θα μειώσει σε 51-36. Ο Άρης θα πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 56-40, κορυφαίος για τους κίτρινους στο πρώτο μέρος ο Μάρμπλ με 14 ενώ από την άλλη για τους Δανούς ο Πάρσελ με 10 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες της Μπάκεν Μπέαρς θα μπουν δυνατά και με ένα μικρό σερί του Μπέντζαμιν θα μειώσουν σε 59-48 (24′) και θα ρίξουν για πρώτη φορά τη διαφορά και πάλι κάτω από τους 10. Ο Κάμινγκς θα στείλει και πάλι τη διαφορά στο +13 για τους «κίτρινους», 61-48. Οι Δανοί θα πιέσουν στο τελευταίο δεκάλεπτο και θα καταφέρουν να μαζέψουν την διαφορά (+7) με τρίποντο του Άιβερσον για το 54-47. Ο Μάρμπλ μετά από πολύ ώρα θα σκοράρει και θα δώσει ανάσα στην κολλημένη επίθεση του Άρη για το 66-57, όμως ο Γκέσελ θα απαντήσει άμεσα και θα κρατήσει όρθια την Μπάκεν στο ”Nick Galis Hall”, για το 66-59. Ο Ζάρας με συνεχόμενους πόντους θα δώσει λύσεις στην επίθεση του Άρη για το 72-63 τρία λεπτά πριν από το τέλος. Ο Έλληνας γκαρντ θα συνεχίσει να σκοράρει και με τρίποντο 30” δεύτερα πριν το τέλος θα κάνει το 79-63 για τον αγχωμένο Άρη. Τρεις ακόμη πόντοι θα προσθέσει ο Μάρμπλ στο τέλος και θα διαμορφώσει το τελικό 82-66.

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης
Περισσότερα σε Άρης

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…