Κεντρική Διεθνή ΤΣΣΚΑ-Μπαρτσελόνα 100-96

ΤΣΣΚΑ-Μπαρτσελόνα 100-96

navaro

navaro

Σε έναν αγώνα που το αποτέλεσμα δεν είχε καμία απολύτως σημασία, και σε ένα ντέρμπι το οποίο εν τέλει κρίθηκε στην παράταση, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να πάρει μία δύσκολη νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα, με το τελικό σκορ στο 100-96.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, με ηγέτες ακόμα μία φορά τους Νάντο Ντε Κολό και Μίλος Τεόντοσιτς, κατάφερε να πάρει το φιλικό-γιορτή κόντρα στους Μπλαουγκράνα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, παρόλο που η πρωταθλήτρια Ευρώπης, είχε το προβάδισμα ακόμα και 21 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, τελείωσε στο 85-85 ύστερα από φάουλ του Χριάπα και 2/2 βολές του Άντε Τόμιτς.

Στην εξτρά περίοδο, όμως, “μίλησε” η καρδιά του πρωταθλητή και οι “Ρώσοι” πανηγύρισαν την πρώτη νίκη του “Diamonds Are Forever” στο κλειστό του “Νίκος Γκάλης”.

Από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, σημείο αναφοράς ήταν και πάλι ο περσινός MVP της Ευρωλίγκας, Νάντο Ντε Κολό, όντας σε “καυτή” μέρα με 28 πόντους, ενώ, από πλευράς ηττημένων οι Ράις και Τόμιτς ήταν αυτοί που ηγήθηκαν του σκοραρίσματος με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 46-42, 64-64, 85-85 (κ.α.), 100-96.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 28, Τεόντοσιτς 11, Όγκουστιν 8, Φριντζόν 11, Τζάκσον 8, Λαζάρεφ 6, Κουρμπάνοφ 12, Χίγκινς 12, Χριάπα 4

Μπαρτσελόνα (Μπαρτζώκας): Ράις 19, Ντόρσεϊ 7, Ρίμπας 2, Κλαβέρ 11, Ναβάρο 7, Βεζένκοφ 4, Έρικσον, Όλεσον 11, Κόπονεν 16, Σένα, Περπέρογλου 2, Τόμιτς 17

Περισσότερα από Δημήτρης Σταθόπουλος

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 101-90 (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης απέχει μια νίκη από το Final Four Η Ρεαλ Μαδρίτης έκανε το 2-0 απέναντι στ…