Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Τρίκαλα – Προμηθέας 67-70

Τρίκαλα – Προμηθέας 67-70

promitheas1

promitheas1

Πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο Προμηθέας Πατρών κατάφερε να περάσει από το κλειστό των Τρικάλων, επικρατώντας της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη με 70-67. Οι πατρινοί πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Δούκα.

Οι Προμηθέας προηγήθηκε με 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (23-13), ωστόσο τα Τρίκαλα κατάφεραν να πλησιάσουν σε απόσταση ενός τριπόντου (38-35) στο ημίχρονο. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, μάλιστα, πήρε το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (52-48), ενώ εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (63-50 στο 35′).

Όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι θα έφταναν στη νίκη, ωστόσο ο Προμηθέας “έσφιξε” την άμυνά του και με τρομερά ψυχικά αποθέματα, κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή στο φινάλε του αγώνα και να φύγει με την πρόκριση από το κλειστό των Τρικάλων.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 35-38, 52-48, 67-70.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 2, Μακ Μίλαν 13, Λίποβι 10 (2), Καλογιαννίδης, Καραθανάσης, Τσαγκαράκης 11 (3), Βαρυτιμιάδης 7, Μπάρλοου 15 (3), Καλλές 9.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Κάρτερ 4, Μουρ 8, Γιαννικόπουλος, Γκίκας 14 (4), Πέττας 9 (2), Φαγιέ 27 (4), Τσάμης, Σαρικόπουλος, Τζόνσον 8.