Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ Ρέθυμνο-ΠΑΟΚ 97-91

Ρέθυμνο-ΠΑΟΚ 97-91

rethimno paok

rethimno-paok

Με το γκάζι πατημένο στην επίθεση και τον Χάρη Γιαννόπουλο σε νέα εξαιρετική βραδιά, το Ρέθυμνο νίκησε και τον ΠΑΟΚ με σκορ 9791 και έτσι εκλείσε ιδανικά το τουρνουά “Πέτρος Οικονομάκης”.

Όσο εντυπωσιακό ήταν στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Απόλλωνα Πάτρας, άλλο τόσο ήταν και απέναντι στον ΠΑΟΚ, για το Ρέθυμνο. Με τον Χάρη Γιαννόπουλο να είναι για δεύτερο συνεχόμενο βράδυ εκπληκτικός, η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη προηγήθηκε με εννέα (22-13) χάρη σε τρίποντο του Ανδρέα Χριστοδούλου, έκλεισε την πρώτη περίοδο με 2618. Φιτζπάτρικ, Ζάμπας, Άρνολντ εκτελούσαν κατά ριπάς και το ημίχρονο έκλεισε δίκαια με 4834.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο ΠΑΟΚ ακούμπησε τη μπάλα στη ρακέτα και ο Γλυνιαδάκης έκανε εξαιρετική δουλειά για να μαζευτεί η διαφορά στους 6 πόντους (5246) στο 25′. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι άντεξαν σε αυτό το κρίσιμο σημείο, διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας και έκαναν το 6251 με τρίποντο του Χριστοδούλου. Το Ρέθυμνο είχε βάλει γερές βάσεις για την επικράτησή του, αλλά ο Κλάντον με τον Σάιμπερτ τον ένα λεπτό πριν τη λήξη μείωσαν στους τρεις (8784) με τρίποντο του δεύτερου από τη δεξιά γωνία, ο Μαργαρίτης έβαλε άλλο ένα μακρινό σουτ, όμως ένα αντιαθλητικό φάουλ οδήγησε στις βολές του Γιαννόπουλου (9186) που στην επόμενη φάση έκανε και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα για να “κλειδώσει” τη νίκη μέσα σε αποθέωση.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 48-34, 66-59, 97-91.

Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Θεοδωρίδης, Κώττας 3, Ραζής, Χριστοδούλου 10 (2), Άρνολντ 12 (1), Φιτσπάτρικ 13 (2), Τάλτον 17 (2), Καμπερίδης, Ζάμπας 10 (2), Γιαννόπουλος 22 (2), Σάφτενααρ 6, Έντουαρντς 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μιλιένοβιτς 6 (2), Κόνιαρης, Τσόχλας 6, Γλυνιαδάκης 13, Χρυσικόπουλος 13 (1), Καμάρας, Τέιλορ 13 (2), Σάιμπερτ 8 (2), Μπράιαντ 7 (1), Πέινερς 9, Κλάντον 11, Μαργαρίτης 5 (1).