Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Παναθηναϊκός -Ούνικς Καζάν 69-58

Παναθηναϊκός -Ούνικς Καζάν 69-58

bourousis panathinaikos

bourousis-panathinaikos

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας της Ούνικς Καζάν με 69-58 στον μικρό τελικό του “Gomelsky Cup”. Οι “πράσινοι” παρουσίαστηκαν βελτιωμένοι σε σχέση με το χθεσινό φιλικό κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ κι έφτασαν στην τελική επικράτηση, επιστρέφοντας από το -9 του πρώτου ημιχρόνου.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κέι Σι Ρίβερς, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους, ενώ διψήφιος ήταν και ο Γιάννης Μπουρούσης (10π.). Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Μποχωρίδη, Καλάθη, Χαραλαμπόπουλο, Νίκολς και Σίνγκλετον στη βασική του πεντάδα, με τον Αργύρη Πεδουλάκη να επιβραβεύει τον “Μποχώ” για την καλή παρουσία του στο χθεσινό φιλικό παιχνίδι με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ο Έλληνας γκαρντ ξεκίνησε, μάλιστα, ζεστός, κάνοντας το 3-0 με σουτ πίσω από την γραμμή των 6,75.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Ρώσους να προηγούνται στο τέλος της περιόδου με 12-15. Με το σκορ στο 14-15, οι παίκτες της Ούνικς Καζάν έτρεξαν ένα σερί 9-0 και ξέφυγαν με 14-24 στο 13‘. Ο Παππάς προσπαθούσε μόνος του να μειώσει τη διαφορά (24-30 στο 18′), ωστόσο οι Ρώσοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με +9 (24-33).

Στην επανάληψη, η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν προηγήθηκε με 38-29 στο 22‘, ωστόσο κάπου εκεί οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη… ξύπνησαν. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με τον Φώτση να παίρνει… φωτιά στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 10-0 και προηγήθηκε με 3938 στο 26‘. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους “πράσινους” μπροστά στο σκορ με 48-45. Η εξαιρετική εικόνα του “τριφυλλιού” στην τρίτη περίοδο είχε και συνέχεια, μιας και οι “πράσινοι” ήταν επιβλητικοί στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι παίκτες του Πεδουλάκη βρήκαν… το χέρι τους από την περιφέρεια κι “εκτέλεσαν” τους Ρώσους, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (58-47 στο 32‘).

Οι “πράσινοι” κατόρθωσαν να επιστρέψουν από το –9 (24-33) και να προηγηθούν με +11 (58-47) μέσα σε 11’55‘. Οι “πράσινοι” διατήρησαν το προβάδισμα τους με άνεση μέχρι το φινάλε κι έφτασαν εύκολα εν τέλει στη νίκη

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 24-33, 48-45, 69-58.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μποχωρίδης 3 (1), Χαραλαμπόπουλος, Καλάθης, Νίκολς 2, Σίνγκλετον 8, Τζέιμς 5 (1), Φώτσης 7 (1), Παππάς 9 (2), Φελντέιν 4, Γκιστ 9, Μπουρούσης 10 (2), Ρίβερς 12 (3).

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ: Αντίποφ 4, Κλαρκ 11 (2), Λάνγκφορντ 9, Πονκρασόφ 4, Παραχούσκι 15, Κολόμ 9, Μπάνιτς 4, Βορόνοφ 2, Πάνιν.