Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Ολυμπιακός-Καρσίγιακα 86-67 (pics)

Ολυμπιακός-Καρσίγιακα 86-67 (pics)

spanoulis olympiacos karsigiaka

spanoulis-olympiacos-karsigiaka

Παίζοντας εξαιρετικά μετά την πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα την Καρσίγιακα με 8667 σε φιλική αναμέτρηση στο ΣΕΦ και έκανε το τέσσερα στα τέσσερα στα φιλικά προετοιμασίας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά στην πρώτη περίοδο, δείχνοντας ευάλωτος στην άμυνα, με την Καρσίγιακα να βρίσκει τον ρυθμό στην επίθεση, παίρνοντας το προβάδισμα με σκορ 14-26. Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στην άμυνα και βρήκε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι μειώνοντας την διαφορά στον πόντο στο ημίχρονο 3738. Για τους Τούρκους την μεγαλύτερη ζημιά την έκανε ο Αμερικανός πάουερ-φόργουορντ, Νταχούαν Σάμερς, ο οποίος είχε 14 πόντους με 5/7 δίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες έπαιξαν “σκυλίσια” άμυνα, καθώς η ομάδα από την Σμύρνη έβαλε οκτώ πόντους και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 6246. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, σε αυτό το διάστημα, χρησιμοποίησε μαζί τους Βασίλη Σπανούλη και Έρικ Γκριν. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, φτάνοντας στην επικράτηση με 8667.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 37-38, 62-46, 86-67.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 9 (1), Μπιρτς 8, Παπαπέτρου 6(1), Σπανούλης 2 (5ασ, 4κλεψ), Αγραβάνης 8 (1), Μιλουτίνοφ 11 (5/5βολ, 3/4διπ, 8ριμπ, 5ασ), Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 9 (3), Λοτζέσκι 6, Αθηναίου 17 (1/2διπ, 5/5τριπ), Μαραγκός, Τολιόπουλος.
ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Μάρκοβιτς): Ντίλαρντ 8 (1), Πέτγουεϊ 6, Μπαϊγκούλ 3 (1), Μπον 10, Γκιουβέν 2, Τσελέλ, Μπράουν 15 (3), Σεντούρκ 1, Σάμερς 22 (2), Ντογκάν.