Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Κύμη – Ρέθυμνο 87-77

Κύμη – Ρέθυμνο 87-77

kimi

kimi

Την πρόκριση στης στην τρίτη αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε η Κύμη, η οποία μετά τον Ηρακλή, έστειλε στο καναβάτσο και το Ρέθυμνο, επικρατώντας εντός έδρας με 87-77.

Η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 71-74 στο 35′, έδειξε πως έχει μέταλλο νικητή, φτάνοντας εν τέλει άνετα στη νίκη. Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη το Σάββατο (1/10).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι εξ’αρχής, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν… τρελός, με τους Αμερικανούς της Κύμης και του Ρεθύμνου να πυροβολούν από παντού. Οι κρητικοί βρέθηκαν να προηγούνται με 71-74 στο 35′, ωστόσο οι νεοφώτιστοι στα μεγάλα σαλόνια, παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα κι επίθεση, κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα κι έφτασαν δίχως άγχος στην τελική επικράτηση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στα τελευταία λεπτά ήταν ο Αλέξανδρος Σιγκούνας, ο οποίος έπαιξε καλή άμυνα και πέτυχε το σουτ της νίκης (85-79) 1:32 πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 46-44, 64-63, 87-77.
ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Αμντούλ Αλίμ 6 (1), Γκριν 8 (2), Τουτζιαράκης 7, Σιγκούνας 10, Τσούπκοβιτς 8 (2), Κατράνας, Ψαθάς, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 8 (1), Πάλμπλαντ 8 (1), Μόργκαν 15, Ελ-Αμίν 17 (2).
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κωνσταντινίδης): Θεοδωρίδης, Κώττας 4, Ραζής, Χριστοδούλου 2, Άρνολντ 5 (1), Φιτζπάτρικ 15 (2), Τάλτον 18 (3), Καμπερίδης, Ζάμπας 14 (2), Γιαννόπουλος 15 (3), Σάφτενααρ 4, Έντουαρντς.