Κεντρική Διεθνή Μπασκόνια – Γκραν Κανάρια 80-84

Μπασκόνια – Γκραν Κανάρια 80-84

gran canaria

gran-canaria

Η Γκραν Κανάρια ήταν η μεγάλη νικήτρια στον πρώτο ημιτελικό του “Supercopa”, επικρατώντας της Μπάσκονια με 84-80. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κάιλ  Κούριτς με 24 πόντους, ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Σενγκέλια με 16 πόντους.

Οι ” νησιώτες” είχαν σταθερά το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 32-25. Στην επανάληψη οι Βάσκοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και πέρασαν μπροστά στο 26′ με 44-42. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 53-53.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να έχουν περισσότερες λύσεις και με καθοριστικό καλάθι και φάουλ του Πλάνινιτς στο 1.03” πριν την λήξη, καθάρισαν ουσιαστικά την αναμέτρηση. Η ομάδα του Λούις Κασιμίρο, πανηγύρισε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό, οπού και θα αντιμετωπίσει τον νικητή του “κλάσικο”, ώστε να φανεί ποια ομάδα θα κατακτήσει τον πρώτο τίτλο της σεζόν στην Ισπανία.

Τα δεκάλεπτα:13-17, 25-32, 53-53, 80-84

Τα τέσσερα τρίποντα του Κούριτς στο πρώτο ημίχρονο.

Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Χάνγκα κατά την διάρκεια της πρώτης περιόδου.