Κεντρική Basket League Άρης Άρης-Μπεσίκτας 70-71

Άρης-Μπεσίκτας 70-71

aris besiktas

aris-besiktas

Ο Άρης ηττήθηκε από την Μπεσίκτας με 7071 σε φιλικό προετοιμασίας των δύο ομάδων, εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου. Οι “κιτρινόμαυροι” προσπάθησαν να κάνουν μεγάλη ανατροπή στο φινάλε του αγώνα, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Η Μπεσίκτας ξεκίνησε καλύτερα και μόλις στο δεύτερο λεπτό προηγήθηκε με 0-9. Μετά το τάιμ άουτ του Δημήτρη Πρίφτη, ο Άρης πήρε μπρος κι έκανε σερί 10-0, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 16-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τούρκοι απάντησαν με επιμέρους 2-10 (29-33 στο 17′) και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 34-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ 51-53. Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης βρέθηκε ακόμα και στο -10 (61-71) στο 37′. Ωστόσο δεν το έβαλε κάτω. Έκανε σερί 9-0, μείωσε στον πόντο (70-71), αλλά στην τελευταία επίθεση δεν κατάφερε να σκοράρει, καθώς ο Τζένκινς, αντί να σουτάρει, έκανε λάθος πάσα, “χαρίζοντας” τη νίκη στους Τούρκους.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-35, 51-53, 70-71.
ΑΡΗΣ: Μαρμπλ 5, Ξανθόπουλος 1, Τσαϊρέλης 8 (1), Τζένκινς 20 (4), Κάμινγκς 11 (2), Ζάρας 3 (1), Μούρτος 10, Σίμτσακ 3, Μπάκνερ 4, Καββαδάς 5.
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Κάραμαν, Eντζ, Σιπάι 4 (1), Γκιουλέρ, Κλαρκ 13 (1), Βεϊσέλογλου 2, Στίματς 11, Τόμπσον 6 (2), Ρολ 16 (2), Σανλί 2, Στρόμπερι 11 (3), Γουίμς 6.