Κεντρική Basket League Απόλλων Πατρών Άρης – Απόλλωνας Πάτρας 63-57

Άρης – Απόλλωνας Πάτρας 63-57

aris 3

arisO Άρης, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε να πάρει τη “φιλική” νίκη απέναντι στον πολύ καλό Απόλλωνα Πάτρας, με το τελικό σκορ στο 63-57.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να βρίσκονται πίσω στο πρώτο μέρος, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -2 (26-28). Ωστόσο, οι “κιτρινόμαυροι” “ξύπνησαν” στο τρίτο δεκάλεπτο, παίρνοντας το προβάδισμα, το οποίο και κράτησαν έως και το τέλος της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν, μάλιστα, τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ χαλάρωσαν αρκετά λίγο πριν το φινάλε.

Από τον “Αυτοκράτορα”, ο Κάμινγκς αποτέλεσε σημείο αναφοράς, έχοντας 12 πόντους, ενώ, από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τσιάρας με 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 26-28, 48-42, 63-57.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Πουλιανίτης 3, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 6, Τζένκινς 6, Κάμινγκς 12, Ζάρας 4, Χρηστίδης, Μούρτος, Σίμτσακ 6, Μπάκνερ 18, Καββαδάς 6.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Μέξας): Τζόουνς 4, Βεργίνης 3, Σλαφτσάκης 3, Καλινόσκι 3 (1), Ράσελ 7 (1), Μπάβσιτς 8 (1), Κουζέλογλου 7 (1), Τσιάρας 10 (2), Μαστρογιαννόπουλος 1, Κόμπινς 4Διαμαντάκος 7.