Κεντρική Basket League Απόλλων Πατρών Απόλλωνας Πάτρας-Καρσίγιακα 69-81

Απόλλωνας Πάτρας-Καρσίγιακα 69-81

Apollon Patras Kosmos

Apollon Patras-KosmosΤην ήττα από την προ διετίας πρωταθλήτρια Τουρκίας, Καρσίγιακα, γνώρισε ο Απόλλωνας Πάτρας στο φιλικό προετοιμασίας, με το τελικό 69-81.

Οι “Πατρινοί” έδειξαν ένα εξαιρετικό πρόσωπο εντός αγωνιστικού χώρου για περίπου 30 λεπτά ενώ στο ημίχρονο βρισκόντουσαν ακόμη και στο +4 (36-32). Ωστόσο, η Καρσίγιακα ήταν αυτή που κατάφερε να πανηγυρίσει, όντας εμφανώς πιο ψύχραιμη από την ομάδα του Κώστα Μέξα και δημιουργώντας ένα επιμέρους σκορ 22-13 στο τέταρτο δεκάλεπτο, πήρε μία δύσκολη νίκη απέναντι στον πολύ ανταγωνιστικό Απόλλωνα Πάτρας.

Να σημειωθεί πως η διοίκηση των “μελανόλευκων” τίμησε πριν το τζάμπολ τον Αμερικανό, Κέβιν Ντίλαρντ, για την περσινή του παρουσία στον σύλλογο της Πάτρας.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 36-32, 56-59, 69-81

Απόλλων (Μέξας): Τζόουνς 7(1), Κομπινς 11, Σλαφτσακης 9, Τσιάρας 5(1), Καλινοσκι 15(3), Ράσελ 16(2) , Διαμαντάκος 4, Κουζέλογλου, Μαστρογιαννόπουλος 2, Ναούμης, Μπαζινας.

Καρσίγιακας (Μάρκοβιτς): Ντίλαρντ 8(1), Πετγουέι 10(1), Μπαϊγκιούλ 12(2) , Μπουν 4 , Γκιουβέν 5, Τζιοκόβαν Μπράουν 18(3), Γκιουλασλάν, Καραχάν 3(1), Σεντούρκ 2, Σάμερς 19(3), Ντοάν.