Κεντρική Basket League Απόλλων Πατρών Απόλλων Πάτρας-Κολοσσός Ρόδου 68-63

Απόλλων Πάτρας-Κολοσσός Ρόδου 68-63

kolossos apollon

kolossos-apollon

Ο Απόλλων Πάτρας υποχρέωσε τον Κολοσσό Ρόδου στην πρώτη του φετινή ήττα. Η ομάδα του Κώστα Μέξα, επικράτησε με 68-63, στην δεύτερη ημέρα του τουρνουά “Πέτρος Οικονομάκης”. Για τρίτο σερί παιχνίδι, το φινάλε ήταν δραματικό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και τους “Πατρινούς” να είναι αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος.  Καθοριστικός ο Γιώργος Τσιάρας.

Πρώτος σκόρερ τους νικητές ήταν ο Τζόουνς με 18 πόντους, ενώ από τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Μπέρι με 17.

Το ματς:

Ο Απόλλων μπήκε καλύτερα στο ματς και με οδηγό τον Νικ Ράσελ πήρε μια διαφορά (22-13) πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι φωνές του Άρη Λυκογιάννη, φαίνεται πως ξύπνησαν τους παίκτες του, οι οποίοι με μπροστάρη τον Ερλ Γουότσον ‘έτρεξαν ένα σερί 2-11, παίρνοντας το προβάδισμα 33-35. Το ημίχρονο τελείωσε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 38-38.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η ομάδα της Πάτρας έτρεξε ένα σερί 9-0, παίρνοντας μια διαφορά 11 πόντων. Όμως οι νησιώτες επέστρεψαν και πάλι στο παιχνίδι και πλησίασαν στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου στο μείον 3 (54-51).

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά και με τον Γιώργο Τσίαρα να πετυχαίνει καθοριστικά καλάθια, ο Απόλλων Πάτρας έφτασε στο τελικό 68-63.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 38-38, 54-51, 68-63.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ CARNA (Μέξας): Τζόουνς 18 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μαστρογιαννόπουλος, Βεργίνης 9 (3), Σλαφτσάκης 3, Τσιάρας 14 (6/7 δίποντα, 2/2 βολές), Μπάβτσιτς 4 (1), Κουζέλογλου 4, Ράσελ 11, Κόμπινς 3, Διαμαντάκος 2,

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ H HOTELS (Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 8, Τσούκου 2, Γεωργαλής 5 (1), Σαλούστρος, Αγγελάκος, Αχόνεν 12 (2), Μπέρι 17 (6/13 σουτ), Βασιλόπουλος 2 (0/9 σουτ, 6 ριμπάουντ σε 23 λεπτά), Παπαδάκης 3 (1), Χολ 5 (1).