Κεντρική Διεθνή Άφησε …ξερή την Ρέτζιο Εμίλια ο Ράγκλαντ. (vid)

Άφησε …ξερή την Ρέτζιο Εμίλια ο Ράγκλαντ. (vid)

Avelino Pistoia

Avelino-Pistoia

Χάρη σε ένα “τρελό” buzzer beater από το Τζο Ράγκλαντ, η Αβελίνο “άφησε στο τόπο” με 74-72 την Ρέτζιο Εμίλια και προκρίθηκε στο τελικό του Σούπερ Καπ. Ο πρώην γκαρντ της Αρμάνι Μιλάνο, ήταν και ο κορυφαίος από πλευράς νικητών με 18 πόντους.

Η Ρέτζιο Εμίλια πραγματοποίησε καλύτερη εκκίνηση, τελειώνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 19-22. Ωστόσο η Αβελίνο ήταν αυτή που πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη, έστω και με διαφορά ενός πόντου (40-39).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι όντας καλύτεροι ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο ,έχοντας κεφάλι στο σκορ (51-58). Ωστόσο στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι έγινε ροντέο, με τα τελευταία λεπτά να είναι δραματικά. Ο Πολονορά 2.2”πριν την λήξη, έβαλε μπροστά την Ρέτζιο Εμίλια με 71-72 και όλα φάνηκαν να τελειώνουν. Ωστόσο, ο Ράγκλαντ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο 26χρονος, έχοντας κρεμασμένους δύο αντιπάλους πάνω του, ευστόχησε σε ένα φοβερό τρίποντο, χαρίζοντας την νίκη-πρόκριση στην ομάδα του.

Πέρα του Ράγκλαντ, εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Ράντολφ με  16 και Τόμας με 15 πόντους. Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν ο Πολάναρα με 18 πόντους, ο Ντελα Βάλε με 14 και ο Πιέτρο Αραντόρι με 13.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 40-39, 51-58, 74-72