Κεντρική Διεθνή Ισπανία – Βραζιλία 65-66 (vid)

Ισπανία – Βραζιλία 65-66 (vid)

marquinhos-gasol-spain-brazilΗ Βραζιλία, ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, επικράτησε 66-65 της Ισπανίας, στο πλαίσιο της δεύτερης “στροφής” του Β’ ομίλου του Ολυμπιακού τουρνουά. Ο Μαρκίνιος “σφράγισε” τη σπουδαία νίκη για την ομάδα του, χάρη σε φόλοου (tip in) στα 05″ πριν από τη λήξη.

Ο Γκασόλ, από την πλευρά του, ήταν ο μοιραίος των πρωταθλητών Ευρώπης, αφού αστόχησε σε δύο βολές, με το σκορ στο 65-64.

Η “σελεσάο“, έτσι, πέτυχε την πρώτη νίκη της στη διοργάνωση, ενώ η “φούρια ρόχα” γνώρισε τη δεύτερη συνεχή ήττα της και, ως εκ τούτου, κινδυνεύει με αποκλεισμό.

gasol-spain-brazil

Οι Βραζιλιάνοι διατηρούσαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Προηγήθηκαν 13-18 στο 10′ και 31-34 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη και δη στην τρίτη περίοδο, η “σελεσάο” απέκτησε διαφορά 8 πόντων (45-53, 30′), εντούτοις, οι Ισπανοί “ξύπνησαν” κι ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα στο τέταρτο και πιο καθοριστικό δεκάλεπτο.

Οι Ίβηρες πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 12-2 και μετέτρεψαν το 45-56 (31′) σε 57-58 (34′). Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά. Η Βραζιλία, με φόλοου του Μαρκίνιος, πανηγύρισε εντέλει το θετικό αποτέλεσμα, καθότι ο Γιουλ αστόχησε στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 31-34, 45-53,  65-66.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Γκασόλ 13, Φερνάντεζ 8 (1), Ροντρίγκεθ 10 (2), Ναβάρο 5, Καλντερόν, Ρέγες 5, Κλαβέρ 4, Αμπρίνες, Γιουλ 11 (2), Μίροτιτς 6, Ρούμπιο 3.
ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Μανιάνο): Νέτο 3 (1), Φελίσιο 7, Μπενίτε 4 (1), Χουέρτας 11 (1), Γκαρσία 9, Τζιοβανόνι 3 (1), Νένε 6, Μαρκίνιος 10, Μπαρμπόσα 4, Λίμα 9, Χετσμάιερ.