Κεντρική Διεθνή ΗΠΑ – Γαλλία 100-97

ΗΠΑ – Γαλλία 100-97

Thompson

Thompson

Την κορυφή του Α’ ομίλουκλείδωσαν” οι ΗΠΑ μετά τη νίκη με 100-97 επί της Γαλλίας. Τρομερή εμφάνιση από τον Κλέι Τόμπσον, ο οποίος τελείωσε το ματς με 30 πόντους. Με την ήττα αυτή, οι “τρικολόρ” τερμάτισαν στην τρίτη θέση του γκρουπ.

Οι ΗΠΑ είχαν τον έλεγχο του ματς, χωρίς ωστόσο να πάρουν πολύ μεγάλες διαφορές, από το πρώτο ημίχρονο, το οποίο τους βρήκε στο +9 (55-46). Στο ίδιο μοτίβο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με την Team USA να αυξάνει λίγο περισσότερο την υπέρ της διαφορά (81-69).

Στην τέταρτη περίοδο, οι Γάλλοι μείωναν συνεχώς, φέρνοντας τη διαφορά ακόμη και στους τέσσερις πόντους (85-81) περίπου στα μισά. Όμως, μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού, οι παίκτες του Σιζέφσκι συνήλθαν, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 100-97.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 55-46, 81-69, 100-97.
ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Μπάτλερ 2, Ντουράντ 17 (1), Τζόρνταν 7, Λόουρι, ΝτεΡόζαν 9, Ίρβινγκ 10, Τόμπσον 30 (7), Κάζινς 9, Τζορτζ 6, Γκριν, Άντονι 10 (2).
ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Ερτέλ 18 (1), Μπατούμ 14 (1), Ντιό 8 (2), Λοβέρν 12, Καουντί 2, Πιετρούς, Ντε Κολό 18 (1), Ντιαό 5, Ζελαμπάλ 8, Γκομπέρ 6, Τιγί 6.