Κεντρική Διεθνή Προολυμπιακό Πουέρτο Ρίκο – Αγκόλα 91-81

Πουέρτο Ρίκο – Αγκόλα 91-81

barea

bareaΤο Πουέρτο Ρίκο επικράτησε 91-81 της Αγκόλα και πραγματοποίησε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Προολυμπιακού τουρνουά του Βελιγραδίου. Για να συμβεί αυτό (σ.σ.: πρόκριση στα νοκ-άουτ), οι Πορτορικανοί χρειάζονται τη νίκη της Σερβίας σε βάρος της σημερινής αντιπάλου τους (06/07, 19:00).

Ο Τζέι Τζέι Μπαρέα προσέφερε πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του Κασιάνο, ολοκληρώνοντας το ματς με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του, δε, αποτέλεσε ο Κάρλος Αρόγιο, ο οποίος μέτρησε 18 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Το Πουέρτο Ρίκο έκλεισε στο +13 (46-33) το ημίχρονο, ενώ προηγήθηκε 79-52 στο 30′, καθότι πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 33-19 στην τρίτη περίοδο. Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, η Αγκόλα έκανε την αντεπίθεσή της, “έτρεξε” σερί 21-4 και μείωσε σε 83-73 (37′), εντούτοις, δεν κατάφερε κάτι παραπάνω.

Δεκάλεπτα: 20-18, 46-33, 79-52, 91-81.