Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ολλανδία – Ελλάδα 80-100

Ολλανδία – Ελλάδα 80-100

17734790127aff714b830b1a5a4c82ec L

ethniki-newn-gunaikwn-ollandiaΗ Εθνική Νέων Γυναικών πέτυχε μία σπουδαία νίκη, καθότι επιβλήθηκε 100-80 της Ολλανδίας, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, το οποίο φιλοξενείται στην Πορτογαλία.

Η ομάδα της Ελένης Καφαντάρη κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον όμιλό της (ήθελε νίκη τουλάχιστον με 18 πόντους, προκειμένου να υπερτερήσει στην τριπλή ισοβαθμία) και, πλέον, αναμένει την αντίπαλό της.

Η Ελεάννα Χριστινάκη αποτέλεσε το “Α” και το “Ω” της “γαλανόλευκης“, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 35 πόντους! Πολύτιμη, δε, ήταν η συνεισφορά της Πηνελόπης Παυλοπούλου, η οποία “έγραψε” 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Καθοριστική, επίσης, ήταν η Μαριέλλα Φασούλα, που σημείωσε 14 πόντους και “μάζεψε” 9 ριμπάουντ.

Η ελληνική ομάδα είχε ισχνό προβάδισμα (44-45) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ έκλεισε στο +8 (61-69) την τρίτη περίοδο. Στο τέταρτο και πιο καθοριστικό δεκάλεπτο, το σύνολο της Ελένης Καφαντάρη ήταν καταπληκτικό, πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 31-19 και πανηγύρισε την εξαιρετικά σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 44-45, 61-69, 80-100.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Κουιγτ 12 (1), Κορνέλιους 9 (3), Καντεμπέν 3 (1), Ντεν Χεεντεν 5, Βος 4, Φοκε 17 (5), Νοϊμπα 12 (1), Βαν Κλέεφ 9 (3), Ντε Ρααλ, Βαν Βλιμεν 3 (1), Χοφ 6, Στέγκινκ.
ΕΛΛΑΔΑ: Γεροστεργίου 12 (2), Σταμάτη 7 (1), Παυλοπούλου 21 (1), Χριστινάκη 35 (3), Θεοδώρου, Ντάνου, Νίξινα 5, Φασούλα 14, Καραμπάτσα 6, Λούκα.