Κεντρική Διεθνή Προολυμπιακό Λετονία – Τσεχία 71-59

Λετονία – Τσεχία 71-59

ncytw gfkeamuhozgfdnwg

latviaΗ Λετονία επιβλήθηκε 71-59 της Τσεχίας κι εξασφάλισε την πρώτη θέση στον δεύτερο όμιλο του Προολυμπιακού τουρνουά του Βελιγραδίου.

Η ομάδα του Αϊνάρς Μπαγκάτσκις αναμένει πια τον αντίπαλό της, που λογικά θα είναι το Πουέρτο Ρίκο. Οι παίκτες του Ρονέν Γκίνζμπουργκ, από την πλευρά τους, χρειάζονται τη νίκη στον επόμενο αγώνα, κόντρα στην Ιαπωνία (06/07, 22:00), προκειμένου να προκριθούν ως δεύτεροι.

Οι Λετονοί προηγήθηκαν 31-30 στο ημίχρονο, ωστόσο, παρουσιάσθηκαν πιο βελτιωμένοι στην επανάληψη και “καθάρισαν” νωρίς-νωρίς το ματς. Ο Ντάιρις Μπερτάνς, δε, αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος για τους νικητές, σκοράροντας 18 πόντους.

Οι Μπλέικ Σιλμπ και Γιαν Βέσελι, στον αντίποδα, πέτυχαν 10 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 31-30, 51-45, 71-59.